Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 18. vasárnap Piroska

Fekete ruhában dolgoznak a tiltakozó ápolónők

Az emberi erőforrások minisztere elismerte: van olyan kórház, ahol elmaradnak a túlóra-kifizetések. A kormány most a 60 milliárd forintos gyorssegélytől reméli a helyzet rendezését.

Hónapok óta nem fizetik ki a nővérek túlóráit - mondta februárban az RTL Klubnak a Péterfy Sándor utcai kórház egyik ápolónője. Sándor Mária akkor feketébe öltözve demonstrált az eljárás ellen, ám a főigazgató megtiltotta ezt, és tagadta a papírokkal igazolt elmaradást, így a nővér távozott az intézményből. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma akkor vizsgálatot indított, ám az nem tárt fel hiányosságot.

A miniszter az ATV-nek most mégis elismerte, hogy vannak ilyen jellegű tartozások. Balog Zoltán azonban azt mondja: a 60 milliárdos kórházaknak szánt konszolidációs pénz megoldja a gondot.

"60 milliárd forint van a költségvetésben arra, hogy a lejárt tartozásokat rendezni tudjuk. Ez most első körben elég lesz, és természetesen olyan még soha nem volt, hogy a mi kormányunk alatt ezért bárminek meg kellett volna állni, mert adósságok lettek volna."

Ezt a 60 milliárd forintot egyébként a régen lejárt tartozások kifizetésére szánják, ennek összege azonban az orvostechnikai beszállítók szerint ennek csaknem másfélszerese, és ebben az elmaradt túlórapénzek nincsenek is benne. Az egészségügyért felelős államtitkár a Népszabadságnak azt mondta: ebben a hónapban megkezdődhet a konszolidáció, és azt reméli, ez lesz az utolsó hasonló mértékű adósságrendezés, ezentúl az intézményeknek szigorú költségvetési fegyelmet kell tartaniuk.

Közben egyre többen csatlakoznak az Ápolónőkért feketében elnevezésű Facebook-csoporthoz, amely a magyar egészségügy rossz helyzetére és az ápolókat - is - érintő visszásságokra kívánja felhívni a figyelmet, és cselekvésre szólítja fel a döntéshozókat. Az oldalon pedig egyre gyűlnek a fotók a feketében dolgozó ápolókról.

A csoport egyik alapítója szerint nem egyedi eset, hogy késnek a túlóra-kifizetések. Rossz körülmények között dolgoznak, béremelésük néhány évvel ezelőtt minimális volt, többségük ma is rosszul keres, noha három műszakban dolgozik. Kiss Erika azt mondja: annyit szeretnének, hogy a minisztérium tárgyaljon az érdekképviseleteikkel. Szombatra figyelemfelkeltő sétát szerveznek a Normafához.

Hanganyag: Seres Gerda

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiss Róbert Richard a magyar idegenforgalomról: osztrák mintára kellene változtatni

Kiss Róbert Richard a magyar idegenforgalomról: osztrák mintára kellene változtatni

Bécset és Budapest más környékbeli konkurensét nagyobb számban keresik fel azok a gazdagabb turisták, akik kikapcsolódásuk során megvásárolnak olyan termékeket, amelyeket egy átlagos turista nem tud vagy nem akar kifizetni – mondta az InfoRádióban a turisztikai szakújságíró, aki szerint Budapestnek az osztrák főváros lehet a követendő példa. Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség elnöke pedig arról számolt be, hogy hazánk tavaly duplaannyi vendéget fogadott, mint amennyien az országban élnek.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×