Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia

Az MSZMP nem lesz többé kommunista párt - 25 éve történt

1989. szeptember 24. vasárnap: Kelet-Európáról is beható tárgyalásokat folytatott az Egyesült Államokban a szovjet és az amerikai külügyminiszter. Az Ipari Minisztérium felmérése szerint a következő három évben körülbelül 30-40 százalékkal csökken a haditechnikai termelés.

Kelet-Európáról is beható tárgyalásokat folytatott az Egyesült Államokban a szovjet és az amerikai külügyminiszter. Eduard Sevardnadze és James Baker azonban elsősorban a fegyverzetcsökkentésről tanácskozott. A politikusok szerint remény van a hadászati atomfegyverek számának megfelezésére a stratégiai fegyverzetek csökkentéséről folyó genfi START-tárgyalásokon. A szovjet fél ugyanis már nem ragaszkodik az űrfegyverek eltiltásához és hajlandó leszerelni krasznojarszki radarközpontját. Cserébe az Egyesült Államok vállalja, hogy a jövőben is betartja az 1974-ben kötött ABM-egyezményt, amely korlátozza az atomfegyverek elhárítását szolgáló rendszerek kiépítését.

Az Ipari Minisztérium felmérése szerint a következő három évben körülbelül 30-40 százalékkal csökken a haditechnikai termelés. A Szovjetunióba irányuló exportban már jövőre legalább 45 százalékkal kevesebb ilyen jellegű terméket kell szállítaniuk a magyar iparvállalatoknak, részben az ottani fegyverzetcsökkentés, illetve az ellentételül szolgáló gyártmányok iránti hazai igénycsökkenés miatt. Ez a fajta átrendeződés jó néhány magyar nagyvállalatot érint, különösen a szerszámgépiparban, a híradástechnikai és a számítástechnikai ágazatban, valamint a műszeriparban sürgető a gyors szerkezetváltás - tartalmazza a minisztériumi jelentés.

Az MSZMP megváltoztatja nevét és nem lesz többé a bolsevik és sztálinista hagyomány értelmében kommunista párt az októberi kongresszus után. Ezt Pozsgay Imre jelentette ki az olasz televíziónak adott interjúban. Sehol Kelet-Európában, de itt Magyarországon semmiképpen sem tartható fenn tovább ez a politikai rendszer, amely a bolsevizmusból, majd a sztálini intézményrendszerből ered. Itt az ideje, hogy változtatva, teljesen új útra lépjünk: demokratikus pluralista rendszert építsünk ki. A szocializmus nem lehet felülről, kényszerrel bevezetett reform, hanem a népnek magának kell azt választania, a legnagyobb szabadságban - fejtette ki.

A legújabb nyugatnémet hivatalos adatok szerint az elmúlt két hétben, a határnyitás óta összesen 20 ezer NDK-állampolgár érkezett az NSZK-ba Magyarországról. Ezt este a ZDF tévéállomás jelentette fő politikai híradójában. Közlése szerint a nap folyamán 800 keletnémet lépte át a bajor határt.

További érdekességek a rendszerváltó időkről a facebook.com/kozossiker oldalon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Az elmúlt napokban a geopolitikai események voltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Az ázsiai tőzsdék emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb volt a hangulat, a magyar tőzsde viszont fittyet hányt erre és új csúcsot döntött. Amerikában pedig a stagnálás volt jellemző a tőzsdéken.  Eközben Donald Trump meglepő módon visszakozott, hogy az eddigi legesélyesebb aspiránsnak gondolt Kevin Hassettet jelölje a Federal Reserve élére.  Kidurran az AI lufi, vagy mindent elsöpör a legújabb megatrend? Következő befektetői klubunkon erről lesz szó. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×