Infostart.hu
eur:
365.5
usd:
315.58
bux:
148696.72
2026. augusztus 19. szerda Huba

Egy telefonhívással segíthet a hurghadai baleset áldozatainak

Nem kötelező az utasbiztosítás megkötése külföldi út előtt, sok iroda azonban a biztosítás költségét beépíti az utazás árába. A Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének szóvivője szerint sok magyar turista nem is akar utasbiztosítást kötni külföldi útja előtt, és ez felelőtlenség. Az Egyiptomban szerencsétlenül járt magyar turisták közül tíznek nem volt biztosítása.

Soha nem volt kötelező utasbiztosítást kötni, és sok utas kifejezetten hangsúlyozza, hogy neki nem is kell - mondta az InfoRádiónak a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének szóvivője, aki szerint ez komoly probléma.

Sokan több százezer forintot költenek egy útra, míg a biztosítás csak néhány ezer forintos pluszköltséget jelentene. Molnár Judit szerint a biztosítás elhagyása felelőtlenség, mert például a külföldi kórházi ellátás rendkívül drága lehet. Mivel a szövetség nem teheti kötelezővé a tagszervezetei számára az utasbiztosítást, pozitív döntésnek tartaná, ha ezt jogilag szabályoznák.

A legtöbb irodánál gyakorlat, hogy az utazás árába beépítik a biztosítást, de sok utas tiltakozik ez ellen, azzal érvelve, hogy a bankkártyájához kapcsolódik utasbiztosítás is. Ezek azonban gyakran nem nyújtanak teljes körű biztosítást - hívta fel a figyelmet a szóvivő.

Tízen semmilyen biztosítást nem kötöttek - ezt már a tragédiával végződött egyiptomi utazást szervező Best Reisen iroda vezetője mondta az InfoRádiónak. Vannak a biztosítás nélküliek között sérültek, akiknek rendezniük kell majd a kórházi ellátásuk költségét, de úgy néz ki, hogy az iroda tud segíteni nekik.

"Ha minden kötél szakad, készen állunk arra, hogy kifizessük a kórházi kezelési költséget az utasok helyett", de még nem lehet tudni, mekkora összegről van szó - hangsúlyozta Zám Tibor, aki szerint az is elképzelhető, hogy az egyiptomi kormánytól is kapnak segítséget a biztosítás nélkül utazók.

Ki a felelős?

A károsultaknak azt kell figyelembe venni, kikkel állnak jogviszonyban - ezt már az InfoRádiónak nyilatkozó ügyvéd tanácsolta arra a kérdésre, hogy az egyiptomi buszbaleset sérültjei, illetve a halálos áldozatok hozzátartozói hova fordulhatnak a felelősöket keresve.

Ruttner György kiemelte, hogy az utasok az utazási irodával kötöttek szerződést, vagyis az elsődleges jogviszony az utasok és az iroda között jött létre, ez teremti meg a kárfelelősség alapját.

Az utazás során bekövetkezett károkkal kapcsolatos felelősség elsősorban az irodáé - véli az ügyvéd, aki szerint a felelősségi rangsor második helyén a biztosító áll, a buszvezető - akinek csak áttételes a jogi felelőssége - pedig az utolsó.

Hanganyag: Kálló Izabella

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kós Hubert: olyan fájdalmat éreztem, mint még soha, de jó teszt volt

Kós Hubert: olyan fájdalmat éreztem, mint még soha, de jó teszt volt

Sokat kivett a világcsúcs-kísérlet Kós Hubertből 200 méter háton a párizsi úszó Európa-bajnokságon, és bár a rekordra még várnia kell, három aranyéremmel zárta a kontinensviadal, fő száma mellett 200 vegyesen és a 4-szer 100-as gyorsváltó tagjaként is dobogó tetejére állhatott. Az olimpiai és világbajnok hazatérése után a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren nyilatkozott az InfoRádiónak.
inforadio
ARÉNA
2026.08.19. szerda, 18:00
Müller Veronika
professzor, egyetemi tanár, a Pulmonológiai Klinika igazgatója
Eséssel zártak az amerikai tőzsdék, a Nasdaq teljesített a leggyengébben

Eséssel zártak az amerikai tőzsdék, a Nasdaq teljesített a leggyengébben

Negatív hangulat uralta kedden a világ tőzsdéit: a magyar piac a nemzetközi trendekkel összhangban eséssel zárt, és a vezető európai részvényindexek többsége is mínuszban fejezte be a kereskedést. Budapesten valamennyi nagypapír gyengült, közülük a Mol teljesített a legrosszabbul. Európában különösen a technológiai részvények kerültek nyomás alá, miközben az olajipari cégeket támogatta a nyersolaj drágulása. A rossz hangulat az Egyesült Államokban is folytatódott.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×