Infostart.hu
eur:
389.48
usd:
330.18
bux:
0
2025. december 24. szerda Ádám, Éva
Portrait of a 9-year old caucasian boy sitting at home at his desk and doing his maths homework. Candid shot, natural light.
Nyitókép: EThamPhoto/Getty Images

Túlélésért küzdenek a magyar általános iskolák Szlovákiában

Az oktatásügy jövője a nemzetiségileg vegyesen lakott területeken volt a fő témája annak a hétfői, révkomáromi kerekasztalnak, melyen személyesen vett részt Tomáš Drucker szlovák oktatási miniszter, valamint a megyék, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása, a Városok Uniója és szakmai szervezetek képviselői. A találkozó célja az oktatásügy fejlesztése a magyar, a roma és más kisebbségek által lakott vidékeken Szlovákiában.

Tomáš Drucker szlovák oktatási miniszter kijelentette, a találkozó azt szolgálta, hogy minden gyerek számára elérhetővé tegye a színvonalas oktatást, függetlenül attól, hogy milyen anyanyelvű. A tárcavezető hozzátette, a demográfiai mutatók alakulása miatt a magyar általános iskolák több dél-szlovákiai településen már a gazdasági túlélésért küzdenek. „Valóban nagy a pedagógushiány a magyar tannyelvű iskolákban” – állapította meg a miniszer. Hozzátette, beszéltek az iskolák összevonásáról is, a nemzeti kisebbségek terveiről, és folytatják ezeket a megbeszéléseket.

A tervezett törvényi változtatások kapcsán megjegyezte, hogy a kiadások felülvizsgálásának eredményére, és az anyanyelvi oktatás elérhetőségére vonatkozó elemzésekre reagálnak. Ezek több problémára rámutattak, például, hogy sok magyar gyerek nehezen tud eljutni a magyar iskolába, illetve nem kap kellő támogatást a roma nyelvű oktatás. A tervezethez ajánlásokat dolgoztak ki, például azt, mit jelent az oktatás elérhetőségének csökkenése, továbbá a közlekedés javításáról és a magyar iskolák pedagógusainak szakmai felkészítéséről.

A tárca ismertette azt az intézkedéscsomagot, amely tisztességes és színvonalas feltételeket teremt mindenkinek a színvonalas oktatáshoz, függetlenül az anyanyelvétől vagy a nemzetiségétől. Az egyik kulcsfontosságú intézkedés az iskola nagyságához kötött szorzó megszüntetése a kisiskolák esetében, amit támogató hozzájárulás vált fel, ha racionalizálási intézkedéseket fogadnak el, klaszterekbe tömörülnek, hatékonyabban használják ki és osztják meg az anyagi forrásokat és a humán erőt. További intézkedés az iskolakörzetek működésének átalakítása, és a kisiskolák célzott támogatása, összhangban az átfogó tantervreform céljaival.

Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke rámutatott, hogy a demográfiai mutatók szerint jelentősen csökkent a magyar kisebbség létszáma. „Ez a tendencia az óvodákban és az általános iskolákban is érezhető. A párt április 5-én Kassán elfogadott programja értelmében foglalkoznunk kell a nemzetiségi oktatás stratégiai kérdéseivel. Olyan alkotmányos, jogi és törvényi garanciákat kérünk, amelyek megerősíthetik a nemzetiségi oktatás és a szlovákiai magyarság helyzetét” – tette hozzá Gubík. A Magyar Szövetség elnöke úgy fogalmazott, az oktatási minisztérium nemzetségi főosztályának megerősítését, a nemzetiségi iskolák és oktatási intézmények rendszerének létrehozását, a nemzetiségi oktatásról szóló törvény elfogadását javasolja a párt, és Gubík László szerint szükség van a kisebbségek jogállásáról szóló törvény elfogadására is, ami azonban már a kormány, nem pedig az oktatási minisztérium hatásköre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ősi ösztöneinknek engedünk a karácsonyi túlevéssel, ám ez leküzdhető

Ősi ösztöneinknek engedünk a karácsonyi túlevéssel, ám ez leküzdhető

Tóth Tamás táplálkozási szakértő az InfoRádióban arról beszélt, hogy vannak módszerek, amelyekkel azok is átvészelhetik drasztikus súlygyarapodás nélkül az ünnepeket, akik egyébként sem étkeznek és élnek túl egészségesen. Ha viszont megtörtént a baj, és „bűnbe estünk”, akkor sincs minden veszve.
VIDEÓ
Itt a karácsonyi közlöny, megjelentek a kormány legújabb döntései

Itt a karácsonyi közlöny, megjelentek a kormány legújabb döntései

A karácsony előtt megjelent Magyar Közlöny rendeletei alapján 2026-tól jelentősen emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum, valamint új pótlékrendszer lép életbe a szociális ágazatban dolgozók számára. Az intézkedések az Otthontámogatás jogosultjainak körét is bővítik, továbbá módosítják a nemzetközi örökbefogadás szabályait.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×