eur:
410.54
usd:
390.42
bux:
0
2024. december 11. szerda Árpád
Nyitókép: Unsplash.com

Orvosok és tanárok egyszerre helyezik nyomás alá a szlovák kormányt

Bő 3300 orvos benyújtotta felmondását, a tanárok pedig feketében tanítottak szerdán, a részvételük elsöprő volt a szakszervezet szerint. A kormány szerint "rendkívüli helyzet fenyeget".

Szlovákiában több mint 3300 orvos nyújtotta be felmondását az elmúlt hónap során az őket érintő éves bérkorrekció lassuló üteme miatt. Szerdán a tanárok is tiltakoztak, országszerte talpig feketében mentek tanítani. A pedagógus-szakszervezet szerint a tiltakozásba az iskolák 75-90 százaléka – köztük magyar iskolák is – bekapcsolódtak.

A szlovákiai orvosok azt is kilátásba helyezték, hogy beszüntetik a túlóravégzés gyakorlatát. Az elégedetlen orvosok kinyilatkoztatták, hogy hajlandók visszavonni felmondásaikat, ha a kormány teljesíti a követeléseiket.

A Szlovák Orvosszakszervezet legfőbb követelése az ágazatban uralkodó viszonyok rendezése, illetve legfőképpen az, hogy a jelenlegi kormány tartsa be annak a megállapodásnak a pontjait, amelyet a szakszervezet még az előző kormányzattal kötött 2022-ben. Ennek súlyponti eleme egy az orvosok béreinek rendszeres éves korrekcióját érintő intézkedés is, amelyre még az előző kormányzat, a Heger-kabinet tett ígéretet. Ennek alapján

az orvosok a jövő évben 9,7 százalékos bérkiigazítást kaptak volna. Robert Fico kormánya viszont a költségvetés konszolidációja miatt visszafogta az orvosok bérkorrekciójának mértékét,

először 3 százalékosra, majd ezt a béremelési arányt az egészségügyi tárca egy kompromisszumos javaslat alapján 6,4 százalékosra módosította. Az orvosok azt is sürgetik, hogy a kormány hozzon olyan döntést, amely kizárná az állami kórházak részvénytársaságokká történő átalakítását.

Robert Kaliňák miniszterelnök-helyettes szerint a kormány igyekszik felkészülni az orvosok felmondása miatti rendkívüli helyzetre, hogy ne kerüljenek veszélybe az állampolgárok.

„Igen, nyilvánvalóan rendkívüli helyzet fenyeget. Minden rendelkezésre álló eszközt meg kell ragadnunk az állam működésének fenntartásához. Ez a kötelességünk, és meglátják, hogyan sikerül. Úgy akarunk felkészülni, hogy a legkisebb károkkal átvészeljük a helyzetet, és ne legyenek veszélyben az állampolgárok” – mondta a miniszterelnök-helyettes.

Az orvosok mellett a tanárok is elégedetlenek. Szerdán fekete ruhás tiltakozással nyomatékosították, hogy legalább 10 százalékos béremelést követelnek. A pedagógus-szakszervezet szerint a tiltakozás sikeres volt, az iskolák 75-90 százaléka bekapcsolódott a Gyászban az oktatás címen meghirdetett demonstrációba. A szakszervezet szerint a kormány javaslata, a jövő évi egyszeri, 800 eurós jutalom nem oldja meg az oktatás egyik legnagyobb problémáját, a tanárhiányt. Az Oktatáspolitikai Intézet előrejelzése szerint a következő években mintegy 1600-2100 pedagógus hiányzik majd a szlovákiai iskolákból, köztük a magyar tanítási nyelvű iskolákból is.

Szokatlan módon

az oktatási minisztérium is támogatta a szakszervezet tiltakozó akcióját, és elismerte, hogy nem sikerült teljesíteniük a pedagógusbérek valorizációjára vonatozó vállalásukat.

Tomáš Drucker oktatási miniszter szerint a béremelés egy része megoldható az oktatási tárca költségvetéséből, és tárgyalnak a pénzügyminisztériummal további források bevonásáról.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Börtönnel fenyegeti a kormány a tiltakozó orvosokat Szlovákiában

Börtönnel fenyegeti a kormány a tiltakozó orvosokat Szlovákiában

Az előttünk álló év elején akár 3 300 orvos is hiányozhat északi szomszédunknál az egészségügyből, december végén ugyanis lejár a felmondási idejük. A kormány ezért drasztikus lépéshez folyamodott: jóváhagyta azokat a jogszabály-módosítási javaslatokat, amelyek lehetővé teszik rendkívüli helyzet kihirdetését akkor is, ha az egészségügyi ellátás kritikus mértékben elérhetetlenné válik. Az orvosok egy év börtönt kockáztatnak, ha ilyen esetben megtagadják a munkát.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×