Infostart.hu
eur:
378.13
usd:
318.05
bux:
130328.22
2026. február 11. szerda Bertold, Marietta
VALENCIA, SPAIN - OCTOBER 31: A view of damaged vehicles after catastrophic flash floods due to heavy rain in Catarroja municipality of Valencia, Spain on October 31, 2024. Historic storm killed at least 95 people and caused widespread destruction in the province of Valencia, with many people still missing.
Nyitókép: Ahmed Abbasi/Anadolu/Getty Images

Spanyolországban még nincs vége, újabb esőzések, áradások jöhetnek

További esőkre és halottakra számítanak Spanyolországban az apokaliptikus villámáradások után. A Valencia régióban csütörtökön már meghaladta a 150-et az elhunytak száma.

A sokkoló tragédiát és a vízben sodródó autók képét produkáló spanyol villámáradások még nem értek véget. Erre figyelmeztetett Pedro Sanchez miniszterelnök, aki felhívta a lakosok figyelmét: maradjanak otthon, mert további szélsőséges időjárás várható.

A kormányfő katasztrófa sújtotta övezetté nyilvánította a valenciai régiót, ahol csütörtök délután már 150 felett volt a halottak száma, miközben többtucatnyi embert továbbra is kerestek.

Oscar Puente közlekedési miniszter elmondta:

a katasztrófaelhárítókra vár a feladat, hogy holttesteket húzzanak ki az autókból.

A déli Valenciát és Malagát magába foglaló körzetben néhány óra alatt egy egész évnyi csapadék esett – egyes helyeken 300 liter per négyzetméter. A leírások szerint az emberek olyan csapdában találták magukat a házaikban és autóikban, mint a „vízzel elárasztott patkányok”.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

TIME (@time) által megosztott bejegyzés

Az áradás ugyanis nagyon gyorsan érkezett és folyékony sártengerré változtatta az utcákat, amiről több videó is készült. Az egyik legmegrázóbb felvételen azt látni, hogy egy idősotthon kerekesszékes lakói egy sáros vízzel elöntött helyiségben várnak. Más videók az ár által elsodort embereket mutattak – a felvételek ezekben az esetekben segítettek abban, hogy megtalálják őket.

A helyszínekre kivezényelték a spanyol hadsereg rendkívüli helyzetekre szakosodott 1000 katonáját. Ők mobil hullaházakat állítottak fel, mivel arra számítanak, hogy további holttesteket találnak az iszapban.

Szakértők szerint a régió különösen nagy veszélynek van kitéve az őszi felhőszakadások miatt, amelyeket a „gota fría” – hideg eső –, avagy DANA nevű jelenség okoz.

Ennek során hideg szél fúj a Földközi-tenger felett, ami miatt magasba emelkedik a melegebb légtömeg. Sűrű, vízzel telített felhők alakulnak ki, amelyek órákon át egy-egy terület felett maradnak és emiatt pusztító a hatásuk – fejtette ki az Independent című brit lap.

A spanyol El País azt említette, hogy a mentesítők nem tudnak helikoptereket bevetni, mert folytatódik a rossz idő. A regionális kormányzat közben Valenciában 250 millió euró gyorssegélyt szabadított fel. Az extrém idő elszenvedői 6000 eurót kapnak.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Daily Overview (@dailyoverview) által megosztott bejegyzés

Valencia környékén sok út járhatatlan és felfüggesztették a várost Madriddal összekötő gyorsvasút működését is. A régebbi, bejáróvonatok is vesztegelnek.

VI. Fülöp spanyol király részvétét fejezte ki az áldozatok családjainak, miközben a Kanári-szigeteken egy légvédelmi gyakorlaton vett részt. Carlos Mazón, a valenciai régió vezetője szerint a mentés azért nem hatékony, mert nem tudják elérni a rászorulókat. Hozzátette: a levegőből már nem látni „megmenthető”, azaz a házak vagy autók tetejére menekült embereket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A nagy favorit balesetet szenvedett, beperelték a Cadillacet – még el sem kezdődött a szezon, máris botrányok az F1-ben

A nagy favorit balesetet szenvedett, beperelték a Cadillacet – még el sem kezdődött a szezon, máris botrányok az F1-ben

Egy napon belül a Cadillac, a McLaren és az Aston Martin is bemutatta új versenyautóját, miközben Andrea Kimi Antonellinek közúti balesete volt San Marinóban. A januári, barcelonai bejáratás után szerdától már Bahreinben tesztelnek a csapatok. Vámosi Péter, a motorsportol.hu főszerkesztője az InfoRádióban elemezte az elmúlt időszak legfontosabb történéseit.

Rubio jön, Vance és Trump talán – Szakértő: nem véletlen az időzítés

Marco Rubio amerikai külügyminiszter – miután részt veszegy müncheni konferencián – február közepén Szlovákiába és Magyarországra látogat. Az amerikai külügy szerint a tárcavezető Budapesten magyar kormányzati vezetőkkel egyeztet egyebek mellett a békéről, valamint az amerikai–magyar energetikai partnerségről. Magyarics Tamás (ELTE) emeritus professzor szerint nem véletlen, hogy Rubio éppen most és épp ide utazik.
inforadio
ARÉNA
2026.02.11. szerda, 18:00
Schiffer András
ügyvéd, volt országgyűlési képviselő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×