eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi
Four rockets of anti-aircraft missile system are directed upwards against the background of sunset
Nyitókép: Anton Petrus/Getty Images

A Hezbollah "hajógyilkos" rakétákkal várhatja az amerikai flottát

Az Izraelt északról fenyegető libanoni Hezbollah pusztító erejű, orosz „hajógyilkos” rakétákat szerzett be, amelyek komoly fenyegetést jelenthetnek a térségbe küldött amerikai hadihajóknak és rossz esetben szerepet játszhatnak egy regionális háború kirobbantásában.

Miközben Izrael Gázában próbálja megtörni – a civil lakosságot súlyosan tizedelő műveletével – a Hamászt, északról a zsidó állam egy másik ellensége zúdított rá rakétákat. A libanoni kormányban is helyet foglaló sííta Hezbollah emellett már utalt rá, hogy regionális háború robbanhat ki az Izraelnek nyújtott nyugati támogatás miatt.

Szajed Naszrallah sejk, a Hezbollah vezére a múlt héten figyelmeztette Washingtont: „valamivel várják” a térségbe küldött amerikai hadihajókat.

A Reuters két forrása szerint az Irán által támogatott síita szervezet „jelentős mértékben javította hajó-elhárító rakétakapacitásait” – többek között a 300 km-es hatótávú és 10-15 méter magasan repülő orosz gyártású, Jahont „hajógyilkos” rakéták beszerzésével.

Médiajelentések és védelmi elemzők szerint a Hezbollah Szíriában szerezte be a fegyvereket – a síita csoport ott már egy évtizede támogatja a síita kisebbségi elithez tartozó Bassár al-Aszad elnököt a polgárháborúban, csakúgy, mint keletről a szintén síita Irán.

De vajon mennyire blöff mindez?

A Hezbollah soha nem erősítette meg, hogy tényleg vannak ilyen fegyverei és a csoport nem volt hajlandó válaszolni a kérésre, hogy kommentálja a hírt.

A gázai Hamász ellen a brutális október eleji terrortámadások nyomán indult izraeli offenzíva, amelyben az izraeliek módszeresen rombolnak le Hamász-érintettségű célpontnak minősített épületeket, és a bombázások súlyos polgári áldozatokkal járnak. Az Egyesült Államok közben két repülőgéphordozó hajót küldött a Földközi-tengerre.

A Hezbollah ezeket közvetlen fenyegetésnek tartja. (Az amerikaiak nem felejtették el, hogy pontosan 40 éve, a Hezbollah bejrúti robbantásos merényletében 241 amerikai tengerészgyalogos, 21 további amerikai katona, 58 francia kommandós és 6 libanoni civil halt meg.)

Szajed Naszrallah pénteken harciasan azt mondta:

az amerikai hadihajók „nem ijesztenek meg bennünket. Jól felkészültünk a fenyegető flották érkezésére”.

A Fehér Ház viszont figyelmeztette: ne használja ki az Izraeli-Hamász háborút arra, hogy Libanonra is kiterjessze a konfliktust.

A Reuters egyik forrása szerint 2006 óta – amikor a Hezbollah eltalált egy izraeli hadihajót – jelentősen fejlődtek a rakétakapacitásai. „Van nekik a Jahont és más dolgok is mellette” – mondta. Név nélkül nyilatkozó amerikai illetékesek megerősítették, hogy a Hezbollah „lenyűgöző arzenált” épített ki és hogy „komolyan veszik a kapacitásait”.

Szajed Naszrallah sejk arra is figyelmeztette az Egyesült Államokat: akkor tudja megakadályozni a regionális háborút, ha leállíttatja az izraeliek gázai akcióját.

Bár a Hezbollah október 8. óta már kilőtt rakétákat Izraelre, megfigyelők szerint arzenálja töredékét használta csak fel. Közben az Iránhoz kötődő jemeni húszik drónokat lőttek ki Izraelre, Irakban és Szíriában pedig amerikai erőket ért támadás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Ha ekkora barátaink a lengyelek, miért nem kereskedünk velük többet?

Ha ekkora barátaink a lengyelek, miért nem kereskedünk velük többet?

Magyarország külkereskedelme az elmúlt évtizedekben jelentősen átalakult, és bár a lengyel-magyar gazdasági kapcsolatok tartották a lépést a változással, kiugró teljesítményről nincs szó, hiába a szoros kulturális és politikai kapcsolatok. A Lengyel-Magyar Gazdasági Kamarával együttműködésben készült cikkünk annak jár utána, hogy milyen hasonlóságok és különbségek vannak a lengyel és a magyar üzleti környezetben, valamint hogy milyen kihívásokkal nézhetnek szembe magyar cégek, amikor belépnének a lengyel piacra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×