eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Európai uniós és brit zászló a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnését (Brexit) ellenző tüntetésen az Európai Parlament épülete előtt Brüsszelben 2020. január 30-án. Az európai uniós tagállamok kormányainak képviselőiből álló Európai Tanács a nap folyamán írásbeli eljárás keretében európai uniós oldalról végérvényesen elfogadta a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnéséről rendelkező megállapodást. A brit EU-tagság 2020. január 31-én, közép-európai idő szerint éjfélkor ér véget.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

A Munkáspárt a válás után randira hívná az Európai Uniót

“Ha hatalomra kerülünk, elkezdünk randizni az EU-val” – ezt kijelentést tette a kormányesélyes brit Munkáspárt árnyék-külügyminisztere. Ezzel mintegy megerősítette azokat a tory vádakat, hogy a brexit ellenére fokozatosan közelebb vinnék a szigetországot az EU-hoz.

Bár a következő választásokon a győzelemre esélyes brit Munkáspárt világossá tette: nem lépteti vissza az országot az EU-ba, a kormányzó konzervatívok egy ideje azzal vádolják őket, hogy fű alatt erre készülnek. David Lammy, a Labour árnyék-külügyminiszterének nyilatkozata éppenséggel arra utal, hogy mégiscsak közelítenék Britanniát Brüsszelhez. Lammy úgy fogalmazott, hogy egy Labour-győzelem után országa "randizni" kezdene az EU-val és szorosabb gazdasági és védelmi kapcsolatokat építene ki.

Sir Keir Starmer munkáspárti vezér is többször kizárta, hogy Nagy-Britannia az ő irányítása alatt újra csatlakozna az Európai Unióhoz, a közös piachoz vagy a vámunióhoz. Lammy, aki pártja egyik legszenvedélyesebb EU-párti hangja volt, legutóbbi megjegyzéseit a Tony Blair Intézet által rendezett konferencián és nem a héten indult pártkongresszuson tette.

Amikor a Munkáspártnak a szorosabb kapcsolatokra vonatkozó terveiről kérdezték, azt mondta, hogy a „nagyon-nagyon keserves válás” az úgynevezett windsori keretrendszerrel ért véget – amely rendezni látszik az ír–északír, tehát az uniós–brit határ kérdését. „Hosszú időbe telt, mire egyáltalán eljutottunk a gyermekek felügyeletéig” – folytatta a házasságot idéző hasonlattal.

"Ebben a teremben senki sem állítaná azt komolyan, hogy elválhatsz és hogy újra megházasodhatsz anélkül, hogy randevúznál."

(...) "A munkáspárti kormány kiindulópontja: legyünk ismét erős partnerek, amilyenek mindig is voltunk." (...) "Térjünk vissza a strukturált párbeszédhez, építsünk arra, amink van, és ez a kereskedelmi megállapodással és az alku 2025-ös felülvizsgálattal kezdődik" – jelentette ki, de azt is mondta: törekedne egy hivatalos védelmi paktum megkötésére az EU-val.

Lammy szerint a blokkhoz fűződő brit kapcsolatok "olyan mélypontra süllyedtek", hogy Liz Truss a Konzervatív Párt vezetői posztjára pályázva ellenségnek és nem barátnak nevezte Emmanuel Macron francia elnököt.

"Sok a tennivaló. Az a papírvékony megállapodás, amelyet Boris Johnson kötött, nem jelent megfelelő egyensúlyt" – mondta. Johnson kereskedelmi megállapodása, amely vámmentes hozzáférést biztosított a brit áruknak az EU-s piachoz, tartalmaz egy záradékot, amely szerint öt év múlva felül kell vizsgálni.

A Munkáspárt azt mondta, ki fogja használni a lehetőséget, hogy csökkentse a vállalkozásokra nehezedő bürokráciát, szorosabbra fűzve a kapcsolatokat. Például állat-egészségügyi megállapodást akar kötni az élelmiszeripari termékek határellenőrzésének megszüntetéséről, valamint a szakemberekre vonatkozó vízumkorlátozások csökkentéséről.

Brüsszel szkeptikusan nyilatkozott ezekről a tervekről, és azt állítja: a felülvizsgálat csak technikai jellegű – emlékeztetett a The Telegraph című brit lap.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×