Infostart.hu
eur:
362.14
usd:
307.78
bux:
136737.15
2026. április 21. kedd Konrád
Krasznahorkaváralja, 2020. július 8. A krasznahorkai vár. MTVA/Molnár-Bernáth László
Nyitókép: MTVA/Molnár-Bernáth László

Támadt egy kis gond a krasznahorkai vár felújítása körül

Terv szerint halad a több mint 11 éve leégett felvidéki vár felújítása, a gömöri régió ékességének a meghatározott határidőre el kellene készülnie. A projekt azonban néhány millió euróval többe kerülhet az építőiparban kialakult áremelkedés miatt.

A 2012 márciusában leégett felvidéki vár felújítási munkálatait a napokban személyesen ellenőrizte le Silvia Hroncová szlovák kulturális miniszter és Branislav Panis, a Szlovák Nemzeti Múzeum igazgatója. A tárcavezető szerint a várfelújítási munkálatok egyelőre a meghatározott időrend alapján haladnak. A tűzvész által a felsővár rongálódott meg a legnagyobb mértékben, így annak a felújítása fog a legtovább tartani. A legjobb állapotban a vár középső része van, és az alsóvárban is jól halad a munka.

„Meggyőződésem, hogy Krasznahorka a felújítás után a múzeumaink ékkövévé fog válni”

– mondta Hroncová, s hozzátette: a felújítási munkálatok befejezése 2025 és 2026 fordulóján várható.

A rekonstrukció jelenlegi állapotát pozitívan értékeli a Szlovák Nemzeti Múzeum igazgatója is. Branislav Panis szerint szeptember végéig kérvényezhetik a felújítási munkálatok újabb szakaszának engedélyezését. Ez az első lépés ahhoz, hogy elindulhasson a felsővár felújításával kapcsolatos közbeszerzési eljárás. Az alsóváron és a vár középső részének egy részén zajló felújítási munkák tavaly augusztusban elindultak. A bumm.sk hírportál információi szerint a kiválasztott építőnek a szerződés alapján az építési helyszín átvétele után számított másfél éven belül kellene az alsóvár és a középső vár egy részét átadnia az üzemeltetés céljából. A projektbe foglalt összes munkának három éven belül kellene lezárulnia. Az első látogatókat már a jövő évben fogadni akarják.

A vár felújítására azonban valószínűleg hatással lesz az építőiparban kialakult áremelkedés. Az elmúlt három évben 15–30 százalékkal drágultak meg Szlovákiában az építőanyagok és az építési munkák is. Branislav Panis úgy látja, hogy a projektben szereplő tartalék ennek fedezésére nem lesz elegendő.

„Az előzetes számításaink szerint 6 millió euróval fognak megemelkedni a költségek, előbb azonban el kell végezni az elemzéseket”

– tette hozzá a múzeumigazgató.

A rekonstrukcióval párhuzamosan zajlik a gyűjteményi tárgyak szakszerű restaurálása és konzerválása. A Szlovák Nemzeti Múzeum Betléri Múzeumának igazgatója úgy tájékoztatott, hogy a Krasznahorkára visszakerülő kiállítási tárgyak nagy többsége már elkészült, hogy helyet kapjon az új tárlatokban. Máté Tímea elmondta, hozzávetőleg 4200 gyűjteményi tárgyról van szó, amelyek jelenleg a betléri múzeum raktáraiban vannak elhelyezve.

Krasznahorka vára 11 évvel ezelőtt égett le. A tüzet a vár tövében cigarettára rágyújtó kamasz fiúk okozták. A lángok átterjedtek a vár fazsindelyes tetőszerkezetére, és teljesen elpusztították azt. A szlovák kormány közel 35 millió eurót hagyott jóvá a helyreállításra, melyre február végéig több mint 9,3 millió eurót elköltöttek. Ebből több mint 6 millió euró a biztosító által kifizetett összeg, közel 3 millió euró állami támogatás és mintegy 190 ezer euró a nyilvános gyűjtés során jött össze.

Címlapról ajánljuk
Dobrowiecki Péter az uniós pénzek hazahozataláról: Lengyelország a példa rá, hogy nem kell minden elvárást betartani

Dobrowiecki Péter az uniós pénzek hazahozataláról: Lengyelország a példa rá, hogy nem kell minden elvárást betartani

Donald Tusk úgy kapta meg a visszatartott uniós pénzösszegek jelentős részét, hogy a korábban tett ígéretei nagy részét nem tudta teljesíteni, amit egyszerűen azzal indokolt, hogy az elnöki vétó megköti a kezeit – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az MCC Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért kutatási vezetője.

Új Országgyűlés: megvan az egyezség a bizottságokról, sikeres alku várható a veszélyhelyzeti kormányzásról

Hat bizottságot vezethet majd az ellenzék – közölte Gulyás Gergely (Fidesz–KDNP). Bujdosó Andrea, a Tisza frakcióvezetője konstruktívnak nevezte a tárgyalásokat. Novák Előd szerint eldőlt, hogy a képviselők a Szent Korona előtt tesznek majd esküt.
inforadio
ARÉNA
2026.04.21. kedd, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Fontos határidő közeleg, feszülten figyelnek a befektetők

Fontos határidő közeleg, feszülten figyelnek a befektetők

A hétfői amerikai kereskedésben elfogyott a lendület a vezető indexekből, a befektetői hangulatot ismét a közel-keleti fejlemények és a Hormuzi-szoros körüli bizonytalanság terhelte, miközben az olajár is megugrott. Ma reggel Ázsiában már valamivel kedvezőbb volt a kép, a japán, dél-koreai és tajvani piacok is erősödtek, az olaj pedig a hétfői ugrás után visszább húzódott. Európában iránykeresés látszik, miközben a befektetők a geopolitikai fejleményekre figyelnek. Elméletben ma járna le a két hetes iráni tűzszünet, azonban Donald Trump szerdára módosított a határidőt. Hasonló témákról is szó lesz következő befektetési konferenciánkon, május 12-én jön a Portfolio Investment Day 2026. Ne hagyja ki az év egyik legizgalmasabb befektetési eseményét! Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×