Infostart.hu
eur:
388.06
usd:
336.43
bux:
122510.7
2026. március 26. csütörtök Emánuel
Megéri a karácsonyt a Brexit-kormány?

Megéri a karácsonyt a Brexit-kormány?

Hatalmas nyomás alá került a brit konzervatív kormány, miután rövid időn belül egy második miniszter is lemondott. A nemzetközi fejlesztési és segélyezési tárca vezetője azért távozott, mert izraeli nyaralásán több találkozót is tartott kormányilletékesekkel, de úgy, hogy saját kabinetjének nem számolt be erről.

Londonban ismét azt kérdezgetik, hogy kitart-e karácsonyig Theresa May kormánya. Az ügy – a döcögő Brexit-tárgyalások miatt - az európai politikára is kihat.

Miközben a kabinet a szexbotrány miatt lemondott védelmi miniszter és most már a nemzetközi segélyügyi miniszter távozásával van elfoglalva, Brüsszelből jelezték: már csak néhány hét idő maradt arra, hogy a britek konkrét ajánlatot tegyenek a jövőbeli kereskedelmi kapcsolatok kérdésében.

Theresa May most egy lelkes Brexit-hívőt veszített el kabinetjéből. Priti Patel, nemzetközi fejlesztési és segélyezési minisztert egy afrikai utazásáról rendelték haza, hogy meghallgassák arról, miért tartott izraeli kormánytagokkal hivatalosan nem megszervezett találkozókat és miért sértette meg a diplomáciai protokollt.

Az eredmény hasonló volt ahhoz, ahogy korábban Michael Fallon védelmi miniszter távozott. Patel megérkezett a kormányfői rezidenciára, majd nem sokkal később ex-miniszterként távozott.

Patel izraeli nyaralása során találkozott több ottani kormányképviselővel, sőt Netanyahu miniszterelnökkel is – nem egyszer, hanem 12 alkalommal. Mindez azért volt különösen kínos főnöke, Theresa May számára, mert nemrég úgy fogadta az izraeli kormányfőt, hogy még nem tudhatott a találkozóról.

A miniszter bocsánatot kért és azt mondta: jó szándékkal szervezte meg a megbeszéléseket, de elismeri, hogy

nem felelt meg a „hivatalával szembeni magas elvárásoknak”.

Az ügy pikantériája az, hogy May először elfogadta bocsánatkérését, de amikor újabb, titokban tartott találkozókról kapott hírt, már nem volt választása, menesztenie kellett a minisztert.

Az is kétséges volt, hogy a brit külügyminisztérium tudott-e a nemhivatalos és a diplomáciai protokollt sértő kapcsolatfelvételről.

A Sun című bulvárlap szerint Patel egy belharc áldozata lett, mivel másfél éven át csatázott a külügyminisztériummal arról, hogy hogyan költsék el a 13 milliárd fontos nemzetközi fejlesztési és segélyezési költségvetést. A lap szerint magasrangú külügyi illetékesek szivárogtatták ki az izraeli találkozók hírét, hogy megbuktassák. A Sun szerint Boris Johnson külügyminiszter is érintett az ügyben. A lap ugyanakkor név nélkül idéz egy minisztert, aki szerint

„Priti egy naiv őrült. Saját magát rombolta le, nem kellett hozzá senki segítsége”.

Az ügy azért is kínos, mert Patel ellátogatott a külvilág által megszállt területnek tartott Golán-fennsíkra és mert a brit kormányminiszterek izraeli találkozóit általában palesztin vezetőkkel tartott találkozókkal próbálják „kibalanszírozni”.

Címlapról ajánljuk
Üzemanyagok: Brüsszelnek nem tetszik a szlovákiai árazás

Üzemanyagok: Brüsszelnek nem tetszik a szlovákiai árazás

A szlovák gazdasági minisztérium egyelőre csak a médiából értesült arról, hogy az Európai Bizottságnak kifogásai vannak a Szlovákiában alkalmazott eltérő gázolajárakkal kapcsolatban, amelyek a hazai és külföldi autótulajdonosokra vonatkoznak. Hivatalos állásfoglalásra még várnak. Amennyiben ilyen érkezik, Pozsony kész megvitatni és megvédeni intézkedéseit, mivel azokat helyesnek tartja.

Itt a menetrend – megvan, mikor áll le a gázszállítás Magyarországról Ukrajnába

Orbán Viktor szerdán jelentette be, hogy Magyarország fokozatosan leállítja az Ukrajnába irányuló földgázszállításokat. A kormányülésen bemutatott előterjesztés este megjelent a Magyar Közlönyben.
inforadio
ARÉNA
2026.03.26. csütörtök, 18:00
Pál István Szalonna
Kossuth-díjas népzenész, a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×