A német hatóságok okulva a 2015 nyarán, a bajorországi Alpokban rendezett G-7 csúcstalálkozó idején történt demonstrációk tanulságaiból, már ezen a héten hatályon kívül helyezték a schengeni megállapodás előírásait, és bevezették az ország határain az utasforgalom ellenőrzését.
A jól szervezett biztonsági intézkedéseknek köszönhetően két évvel ezelőtt nem történt semmilyen komolyabb rendbontás a világ legfejlettebb hét ipari országa, valamint az Európai Unió vezetőinek a Garmisch-Partenkirchenhez közel eső Elmauban tartott két napos értekezletén. Alighanem ebből kiindulva most a belügyminiszter elrendelte a biztonsági intézkedések megszigorítását.
Thomas de Maiziere elmondta, hogy az Európai Unió bizottságával egyetértésben július 12-ig érvényes ellenőrzés nem folyamatos, hanem helyzetfüggő lesz, mert
így még jobban remélhető a kül- és belföldi szélsőséges csoportok erőszakos fellépésének megakadályozása.
Az ellenőrzés kiterjed a légi és vízi úton, valamint gépkocsin vagy vonaton érkező személyekre.
A belügyminiszter nem titkolta, hogy
az igazoltatás – kiváltképpen az autópályákon – forgalmi torlódásokkal is járhat.
Mivel Németország katolikusok lakta tartományaiban a mai Úrnapja munkaszüneti nap, igen sokan – kivéve a pénteket – négynapos szabadságra indulva kiváltképpen az osztrák és a dán határon az átmeneti ellenőrzések miatt hosszas várakozásra kényszerültek.
Az intézkedés azonban nem jelenti a vélemény-nyilvánítás gúzsbakötését, ugyanis Hamburgban – a G-20 csúcsértekezlet színhelyétől nem messze, –
július 8-ra közel 100 ezer tüntető jelenlétével számol a rendőrség.