"Vegyünk egy olyan embert, akinek megfelelő a hozzáállása. Vegyünk el tőle mindent és dobjuk ki az utcára. Hamarosan kimászik a szegénységből” – fejtegette Ben Carson amerikai városfejlesztési miniszter a SiriusXM rádiónak adott interjújában.
A dúsgazdag Donald Trump kormányzatának tagjaként Carson is azt vallja, hogy a szegénység egyfajta tudati állapot.
Annyiban igaza van, hogy a szegénység valóban befolyásolja a tudatot – válaszolták a New York Times által megkérdezett kutatók – csak épp összekeveri az okot és az okozatot.
Kutatások szerint
a szegénység nyomán az ember gondolkodása zavarosabbá válik, rosszabbul alszik, nehezebben tud koncentrálni és jobban magában tartja a szégyenérzetét.
Ugyanakkor nem a tudati állapot vezet a szegénységhez, hanem éppenséggel a szegénység hozza létre az a gondolkodásmódot, ami a szegénység berögződéséhez vezethet.
Kutatások bizonyítják, hogy különösen a gyermekkori szegénység befolyásolja azt, hogy felnőttként mennyire lesz kitartó az ember, mennyire tudja összpontosítani a figyelmét és uralkodni az érzelmein.
Eldar Shafir, a Princeton Egyetem viselkedéskutatója szerint a miniszter logikája hibás. Shafir arról ír egy másik kutatóval közösen kiadott könyvében, hogy
a szegénység mennyire elvonja az ember gondolkodási képességét az olyan feladatoktól, amelyek fontosak a más területen való sikerhez.
Kísérletek azt is kimutatták, hogy ha az embernek pénzügyi gondokra kell gondolnia, vagy azoktól szenved, akkor rosszabb eredményeket produkál a térfelismerési vagy érvelési feladatok során.
A kutatók szerint a szegénység egyfajta mentális adó, ami olyan helyzetet teremt, mintha az embernek lecsökkentették volna az IQ-ját. Az állandóan aggódó ember elfeledkezhet az orvosi vizitről, a számlafizetésről és nehezebben hozhat meg más döntéseket – jegyzi meg a New York Times.
Carson miniszter és Paul Ryan, az amerikai kongresszus vezetője is
azt a nézetet vallja, hogy a szegényeknek juttatott segély visszafogja az ember motivációját.
Carson ezért mondta azt, hogy a szociális lakásokat nem szabad túl kényelmessé tenni, mert akkor azok rászoktatják az embereket, hogy segélyből éljenek. Kutatások azonban azt bizonyítják, hogy jövedelem az, ami jelentősen meghatározza az ember jövőjét.