eur:
392.13
usd:
366.54
bux:
67039.3
2024. április 26. péntek Ervin
Corbyn katasztrófája a Munkáspártnak

Corbyn "katasztrófája a Munkáspártnak"

Győzött a radikális baloldali vonal a brit Munkáspártban – Európa egyik legnagyobb múltú és sokáig centrista pártjának vezetőválasztását a korábbinál is nagyobb többséggel nyerte meg az eddigi vezér, Jeremy Corbyn. Korábban fellázadt ellene a pártelit, de a párttagok őt támogatták. Kérdés, nyerhetnek-e így választást?

Vajon újabb európai baloldali párt lőtte lábon magát és felejtheti el egy időre a kormányszerepet?

A brit Munkáspárt belháborújában a párttagok elsöprő többséggel újraválasztották az egy éve hatalomra került Jeremy Corbynt.

A radikális baloldali politikust eredetileg tavaly még a tagság 59 százaléka támogatta, szombaton viszont már 62 százalék.

Az, hogy mi történik a brit Munkáspárton belül azért is érdekes, mert rávilágít a modern demokrácia nagy kérdésére: mi az „igazi demokrácia”: a képviseleti, vagy a közvetlen?

A Nagy-Britanniát és Európát sokkoló nyári Brexit-népszavazás után a Munkáspártban megindult a bűnbakkeresés. A Corbyn radikális baloldaliságával amúgy sem szimpatizáló pártelit – azaz a parlamenti képviselők többsége fellázadt ellene, ő azonban hónapokon át ellenállt és szembeállította velük az „egyszerű párttagságot”.

Az egyfajta „nép az elit ellen” csatát – ahogy a Brexit-voks idején, most is a „nép”, azaz ebben az esetben a párttagok nyerték a választott képviselőkkel szemben.

Corbyn támogatóinak gerincét azok a radikális baloldali párttagok adják, akik a Momentum nevű kampánycsoport hívószavára léptek be a Munkáspártba. Megkönnyítette dolgukat, hogy a szabályokat lazítva már 3 angol fontért, egy sör áránál is kevesebbért párttagsághoz lehetett jutni.

Jeremy Corbyn így most megerősített mandátummal láthat neki, hogy a saját képére formálja a Munkáspártot és eltérítse attól a centrista iránytól, ahová annak idején Tony Blair és hívei kormányozták.

Corbyn pártbeli ellenfelei közé tartozik Sadiq Khan londoni főpolgármester, aki muszlim létére emlékeztetett az egyes párttagoktól elhangzott és kínos antiszemita megjegyzésekre.

Annak ellenére, hogy a posztján megerősített pártvezér egységről szónokolt, a vele szembenálló parlamenti képviselők attól rettegnek, hogy a következő választásokon már nem jelölik őket. Arra is panaszkodnak, hogy a „corbynisták” gyűlölködő és szitkolozó megjegyzéseket tesznek rájuk.

A nagy dilemma azonban az, hogy sikerül-e stabil és befolyásos ellenzéki pártot kovácsolni a szembenálló táborokból. Ebben sok kommentátor kételkedik:

David Milliband, korábbi munkáspárti külügyminiszter csak annyit mondott: ez a párt nem tud választást nyerni.

A BBC szerint a két tábor olyan, mintha két különböző bolygón élnének. A baloldali-liberális Independent című online lap szerint Corbyn katasztrófát jelent a Munkáspártnak.

A jobbközép Economist magazin pedig megjegyzi: az országnak súlyos csapás, hogy „eltűnt” az ellenzék. „Corbyn sehol sem tud választást nyerni, kivéve a saját pártján belül” - teszi hozzá.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Pattantak az amerikai tőzsdék a gyorsjelentések hátán

Pattantak az amerikai tőzsdék a gyorsjelentések hátán

Gazdasági, a piaci folyamatokat esetlegesen befolyásoló adatok tekintetében ma érkezett itthon a MNB tavalyi utolsó negyedéves lakásárindexe, de az S&P Global Ratings hitelminősítői felülvizsgálata is kiemelkedő fontosságú esemény. Vállalati fronton ma is az amerikai gyorsjelentések vannak a fókuszban, a héten a technológia szektor nagyágyúi közül többen jelentettek. A magyar piacon az OTP-re figyeltek elsősorban a befektetők, ma tartotta közgyűlését a nagybank, ahol beszédet mondott Csányi Sándor, a bankcsoport elnök-vezérigazgatója. Amerikában a pozitív gyorsjelentési szezon lendítette fel a hangulatot. A részvénypiaci folyamatokkal kiemelten foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×