Infostart.hu
eur:
361.05
usd:
317.51
bux:
143471.05
2026. július 26. vasárnap Anikó, Anna

Vizsgálat vár a hitelminősítőkre

Minősítik a minősítőket - az Európai Értékpapír-piaci Hatóság vizsgálatot indított a három nagy hitelminősítő ellen. Az ügynökség azt akarja kideríteni, mennyire átlátható és alapos a módszer, amelynek alapján a befolyásos hitelminősítők véleményt mondanak a bankok egészségéről.

A Standard and Poor's, a Fitch és a Moody's akkora befolyással bír a pénzvilágban, hogy véleményük alapján a befektetők magasabb vagy alacsonyabb kamatokat kérhetnek szuverén államoktól, vagy üzleti intézményektől. Az utóbbi időben inkább arról hallottunk, hogy többet kértek például Görögországtól, Olaszországtól és Spanyolországtól.

Utóbbi számára nagy veszteségeket felhalmozott bankjai okoztak fejfájást, amelyeket már leminősítettek, és amelyek az ország megítélését is befolyásolják.

Az Esma, az Európai Értékpapír-piaci Hatóság azonban most ítéletet mondhat a "bírákról". Vizsgálat folyik arról, hogy mennyire átlátható és alapos a hitelminősítők kockázatelemzése. Az ügynökség feje, Steven Maijoor azt mondta a Financial Timesnak, a vizsgálat az év végére zárulhat le.

A tömeges leminősítések - így az, amit júniusban a Moody's csinált 15 globális bankkal, aggodalmakat váltottak ki, hogy a hitelminősítők megfelelő elemző kapacitásokkal rendelkeznek-e - mondta a hatóság vezetője.

Az Esma nem próbálja befolyásolni a besorolásokat, csak arra kíváncsi: a cégek véleménye logikus-e és helytálló.

A Standard and Poor's úgy reagált, hogy áll a vizsgálat elébe, örömmel várja, hogy "elmagyarázhassa, milyen lépesekkel maximalizálja, hogy a bankok besorolása minőségi, átlátható és következetes módon történjen". A másik két ügynökség nem válaszolt az FT megkeresésére.

A hitelminősítők működését egészen az elmúlt évig nem szabályozták az Európai Unióban, de most már regisztrálniuk kell magukat az Esmánál. Korábban éles bírálatokat váltottak ki: először azért, mert túlságosan is optimista képet festettek az összetett pénzügyi termékekről és a bankok állapotáról - a pénzügyi válság előtt, majd azt követően az országok és pénzügyi intézmények tömeges leminősítése miatt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Lando Norris nyerte a Hungaroringen a Forma–1-es Magyar Nagydíjat

Lando Norris nyerte a Hungaroringen a Forma–1-es Magyar Nagydíjat

Lando Norris csapattársa, Oscar Piastri váltóhiba miatt néhány körrel a befutó előtt a második helyről esett ki. Norris mögött a négyszeres világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője végzett a második helyen, míg a dobogó alsó fokára a vb-pontversenyt vezető Andrea Kimi Antonelli, a Mercedes fiatal olasz pilótája állhatott fel. Antonelli így 50 pontra növelte előnyét a pontversenyben.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×