eur:
394.29
usd:
370.44
bux:
65674.41
2024. április 19. péntek Emma

Több tízezer elhagyott olajkút a Mexikói-öbölben

A Mexikói-öbölben 27 ezer elhagyott olaj- és gázkút található - állítja saját felmérése után az AP hírügynökség, és ökológiai aknamezőnek nevezi a térséget. A régi kutakat senki sem ellenőrzi, így nem tudni, szivárognak-e.

Miközben az Egyesült Államokat és a világot a DeepWater Horizon-katasztrófa okozta szennyezés és a gigászi mentesítési munka sokkolja, az AP még megrázóbb adatokkal állt elő a Mexikói-öbölben korábban folyt olajbányászat örökségéről.

A hírügynökség felmérése szerint 27 ezer elhagyott kút található a térségben. A legrégebbi kutakat még az 1940-es években zárták le, így felmerül a veszélye, hogy a szigetelés elhasználódott.

Az amerikai szövetségi kormány 3500 lelőhelyet "ideiglenesen elhagyott" kútnak nevez, de az AP szerint ezek miatt kell aggódni a leginkább. A szabályok szerint az ilyen lelőhelyek esetében az olajcégeknek terveket kell bemutatniuk arról, hogy egy éven belül újra használni kezdik, vagy örökre lezárják azokat.

A vizsgálat szerint ezt a szabályt rendszeresen figyelmen kívül hagyják, és 1000-nél több "ideiglenes" kutat a használaton kívül helyezés után egy, vagy több évtizeddel sem tömítettek el véglegesen. Az ideiglenesen lezárt kutatkat általában kevesebb anyaggal tömítik el, és így ezek esetében jobban fennáll a szivárgás veszélye.

A 11 halottat követelő DeepWater katasztrófa előtt a BP másfél kilométer mélyen fekvő kútját is ideiglenesen le akarták zárni.

Az olajcég csak a Mexikói-öbölben 600 kutat helyezett használaton kívül - derült ki amerikai kormányanyagokból.

Szakértők elmondták az AP-nek, hogy a lezárt kutakban is megnőhet a nyomás, a tömítéshez használt beton pedig ugyanúgy öregszik, mint az épületekben, vagy az utaknál használt. Az olajcégek viszont azt állítják: a szakszerűen lezárt kutak tömítése örökre leszigeteli azokat.

A szövetségi kitermelési koncessziókért felelős amerikai belügyminisztérium a hírügynökség többszöri megkeresésére sem reagált.

Az AP azt állítja: azután, hogy egy olajcég terveket mutat be arról, hogy lezárja a kutat, egy éve van elvégezni a munkát. A hatóságok pedig a helyszínen nem ellenőrzik az eredményt. A használaton kívül helyezett kutakba általában 30-60 méter hosszú "betondugót" helyeznek és fúrási folyadékot pumpálnak.

Az elhagyott kutakat azért nem vizsgálják, mert a kormány és az olajcégek is úgy tartják: azok soha nem fognak szivárogni. A tömítés hosszú és költséges munka, és becslések szerint a Mexikói-öbölben a 10 ezer, jelenleg aktív és a 3500 deiglenesen elhagyott kút végleges lezárása hárommilliárd dollárjába kerülne az olajiparnak.

Az AP arra a következtetésre jutott, hogy a rossz szabályozás miatt a cégek folyamatosan ideiglenesen lezárt objektumként tarthatják nyilván elhagyott kútjaikat, és így az "ideiglenes" tömítéssel pénzt takaríthatnak meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Lefordultak az amerikai indexek

Lefordultak az amerikai indexek

Gazdasági információk tekintetében ma az amerikai lakáspiacról közölnek újabb adatot, ez a monetáris politikai kilátások szempontjából lehet érdekes. A héten eddig kedvezőtlenül alakulnak a részvénypiaci folyamatok, elsősorban az Izrael és Irán közötti konfliktus fokozódása nyomta rá a bélyegét a hangulatra, emellett továbbra is ott vannak a ragadós amerikai inflációval kapcsolatos aggályok, amelyek azt a narratívát erősítik, hogy akár hosszabb ideig maradhat a magas kamatszint. A magyar tőzsde ma esett, az európaiak viszont pluszban zártak. A tengerentúlon egyelőre esés látszik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×