Egy brit tanulmány szerint a következő 25 évben a szén-dioxid-kibocsátás jelentős csökkentésével évente akár 250 ezer idő előtti haláleset is megelőzhető lenne Közép- és Nyugat-Európában – írja az earth.hu cikke alapján az agroinform.hu.
A tanulmány szerint a légszennyezés, valamint a finom részecskék és a felszínközeli ózon olyan súlyos egészségügyi problémákat okoznak, mint például a szívbetegségek, a stroke vagy a tüdőgyulladás. Ezek a szennyező anyagok főként az ipari tevékenységek, a közlekedés és a különféle mezőgazdasági munkálatok miatt kerülnek a levegőbe.
A brit kutatók azt vizsgálták, mi történik alacsony, közepes és magas szintű klímavédelmi intézkedések esetén. Mint kiderült, a legnagyobb egészségügyi előnyöket a magas szintű intézkedések biztosítják, amelyek az ipar, a közlekedés, a lakóépületek és a mezőgazdaság kibocsátásainak jelentős csökkentését jelentik.
A tanulmányból az is kiderült, hogy a szegényebb közösségek aránytalanul nagyobb mértékben szenvednek a légszennyezés hatásaitól.
A kibocsátások csökkentése pedig nemcsak a halálozási arányt csökkentheti, hanem hozzájárulhat az egészségügyi egyenlőtlenségek mérsékléséhez is.
A légszennyezés szintje 2014-ben volt a legmagasabb Közép- és Kelet-Európában, így például Dél-Lengyelországban, Bosznia-Hercegovinában és az olaszországi Pó-völgyben is, de fokozott kibocsátáscsökkentés esetén 2050-re ezekben a régiókban is jelentős javulást lehetne elérni.
A tanulmány arra ösztönzi a döntéshozókat, hogy a klímavédelmi intézkedéseket a környezeti célokon túl egészségügyi és társadalmi szempontok figyelembevételével alakítsák ki.