Infostart.hu
eur:
385.4
usd:
330.91
bux:
122311.2
2026. január 19. hétfő Márió, Sára
Nyitókép: Unsplash

Megtalálták a vulkánt, amely közel kétszáz évvel ezelőtt lehűtötte a Földet

A tudósokat sokáig tartotta lázban, hogy vajon hol lehet az a tűzhányó, ami az 1830-as években történt kitörésével hatással volt bolygónk klímájára.

A kutatóknak közel 200 évvel a kitörése után végre sikerült meghatározniuk a rejtélyes Zavaritskii-vulkán helyét: a Csendes-óceánon található Kuril-szigetek Oroszországhoz tartozó, Szimusir nevű szigetén található - írja a CNN.

A vulkán legendássá vált, miután régóta ismert volt, hogy itt történt a 19. század egyik legpusztítóbb kitörése. A tudósoknak viszont mindeddig nem sikerült pontosan meghatározniuk, hol is található a felrobbant tűzhányó. Virágkorát a kis jégkorszakban élte, melyről tudjuk, hogy 1 fokkal csökkent a Föld átlaghőmérséklete, de a szakértők számára eddig csak annyi állt rendelkezésre, hogy az 1830-as években semmisült meg.

Az új felfedezés mérföldkőnek számít a területen. A kutatók úgy akadtak a vulkán nyomára, hogy Grönlandi jégmintákban vizsgálták a kénizotópokat az eseményből származó hamu- és üvegmintákkal együtt. Az áttörést akkor érték el, amikor rájöttek, hogy a Grönlandon talált kénminták hatszor olyan sűrűk, mint a déli-sarki fúrások alkalmával találtak, ahol eredetileg a kitörést sejtették.

"Meg vagyok döbbenve, hogy egy ekkora kitörésről sehol sem találtunk feljegyzést. Lehetséges, hogy valahol, egy orosz vagy japán könyvtár mélyén találunk majd valamit arról, hogy 1831-ben hamu hullott az égből, vagy különös légköri jelenségeket tapasztaltak, éppen ezért érdekes része a kutatásnak az utómunka" - mondta a CNN-nek William Hutchinson, a tanulmány fő szerzője.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Újabb vámháború fenyeget - Hogy reagál erre a forint?

Újabb vámháború fenyeget - Hogy reagál erre a forint?

Gyengüléssel kezdett hétfő reggel a forint miután a hétvégén Grönland sorsa vámháborús fenyegetésbe torkollott az Egyesült Államok és Európa között. Komoly aggodalomra egyelőre nincs ok, változatlanul a 385-ös szintet kerülgeti a forint az euróval szemben. A nemzetközi színtéren a dollár gyengélkedése első ránézésre látványos, de ezzel csak az utóbbi napok erősödését korrigálja az amerikai deviza.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×