eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Credits: NASA, ESA, Pieter van Dokkum (Yale); Image Processing: Joseph DePasquale (STScI)
Nyitókép: NASA, ESA, Pieter van Dokkum (Yale); Image Processing: Joseph DePasquale (STScI)

Ettől az űrbéli „szörnyetegtől” a csillagászok álla is leesik – videó

A csillagászok sem láttak még soha ahhoz foghatót, mint az a szupermasszív fekete lyuk, amely egy 200 000 fényév hosszú, csillagokból álló fénycsóvát húz maga után. A rendkívüli látványt a Hubble űrteleszkóp rögzítette – véletlenül.

A „szökevény” fekete lyuk tömege 20 millió napnak felel meg, és olyan gyorsan halad, hogy a Föld és a Hold közötti távolságot 14 perc alatt tenné meg. Miközben halad, sűrű kozmikus gázokat húz maga után, melyek összeomlásából új csillagok egész folyosója születik.

„Úgy keletkeznek a csillagok a fekete lyuk nyomában, mintha hullámokat vetne. Sohasem láttunk még ehhez hasonlót” – mondta a nem mindennapi eseményről beszámoló tanulmány vezető szerzője, Pieter van Dokkum, a Yale Egyetem munkatársa.

A keletkező csillagoszlop csúcsán egy fényes folt is látható, ami tulajdonképpen egy ionizált oxigéncsomó. A kutatócsoport azt feltételezi, hogy akkor jöhetett létre, mikor a fekete lyuk óriási sebességgel belecsapódott egy gáztömegbe – olvasható a Space.com-on, amit az Index szemlézett.

Az, hogy a szupermasszív fekete lyuk hogyan jutott ki az otthonaként szolgáló galaxisból, egyelőre rejtély. A kutatócsoport úgy tippeli, több szupermasszív fekete lyuk ütközése következtében.

Úgy képzelik, hogy két galaxis 50 millió évvel ezelőtt összeolvadt, majd két fekete lyuk keringeni kezdett egymás körül. Mikor feltűnt egy újabb galaxis, a magával hozott harmadik fekete lyukkal olyan kölcsönhatásba kerültek a kozmikus óriások, hogy egyikük lendületet kapott a többitől, és kirobbant az űrbe.

Ahogy az elszabadult, a fekete lyuk hátrahagyta korábbi társait, a megmaradt pár minden bizonnyal az ellenkező irányba mozdult el. Így a kutatóknak jó okuk van feltételezni, hogy a kettős fekete lyuk a szökevény haladási irányával ellentétes irányban, a gazda galaxis túloldalán keresendő.

A kutatás következő lépése az lesz, hogy minderre bizonyítékokat találjanak.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×