eur:
390.9
usd:
360.09
bux:
73174.1
2024. július 27. szombat Liliána, Olga
Nyitókép: Unsplash.com

Mikroplasztiktól és „örök életű” vegyületektől fuldokolnak a vizeink

Az Eurofins Analytical Services Hungary a víz világnapja (március 23.) alkalmából két olyan fontos területre szeretné felhívni a figyelmet, amik ugyan más módon, mégis ugyanazt a típusú, jelentőségében sajnos rendkívül komoly környezetvédelmi kihívást jelentik az emberiség számára.

Az egyik legfrissebb és legizgalmasabb kutatás, a Deep Sea elnevezésű Földközi-tengeri projekt során kiderült: a mélyebb rétegekben (6-10 m mélységben) nagyobb arányban vannak jelen az 1 mm-nél kisebb mikroműanyagok, mint a felszínen – olvasható a laboratorium.hu-n megjelent összeállításban.

A Málta környékén végzett kutatások meglepő eredményét nemrég publikálták a projekt vezetői. A nemzetközi csapatban részt vevő Bordós Gábor, az Eurofins Analytical Services Hungary Kft. vizsgálólaboratórium projektmenedzsere elmondta, hogy a mikroműanyagok mélyebb rétegekben történő masszív jelenléte hátterében a részecskék sűrűségének megváltozása, azaz szennyeződése is állhat.

Az Eurofins Analytical Services különböző kutatásai során már itthon is rengeteg tapasztalatot gyűjtött az apró műanyagokról; a Külügyminisztérium megrendelésére készült egyik kutatási projektje során például kiderült, a szennyvíztisztító telepek a részecskék nagy részét eltávolítják, de

ennek ellenére a szennyvíz a felszíni vizekben lévő mikroműanyagok egyik forrása lehet.

Hozzáteszik: a per- és polifluorozott alkil vegyületek kérdése a környezetvédelem ugyancsak aktuális kihívását jelenti. A ruháktól a kézkrémeken és a csomagolásokon át egészen a tűzoltó berendezésekig, rendkívül széles körben használt „szuperanyag” ugyanis potenciálisan rákkeltő hatású lehet.

„Az úgynevezett PFAS-vegyületek jelen vannak a környezetben, így a vizeinkben is (az uniós szabályozás szerint 2026-tól lesz kötelező ezek a vizsgálata), emellett egyre nagyobb kihívást jelentenek az élelmiszer-biztonság szempontjából egyaránt” – mondta el az Eurofins Analytical Services Hungary Kft. környezetvédelmi üzletágának vezetője.

„Sokszor szembesülünk azzal a jelenséggel, hogy a vegyészet valami nagyszerű dolgot talál fel (ezek a vegyületek például egyszerre víz- és olajállók), de sajnos sokszor csak évtizedekkel később derül ki róla, hogy bizony káros hatásokkal is rendelkezhet a környezetre vagy az emberi egészségre nézve” – tette hozzá Palotai Zoltán.

Éppen ezért vált mára elsődlegesen fontossá a perfluorozott vegyületeknek a mérése, vizsgálata. Minderre a cég a folyadékkromatográfia és a tömegspektrometria összekapcsolásával jól alkalmazható analitikai eljárásokat dolgozott ki, és ennek köszönhetően ma már rutinszerűen végzi el ezeket a vizsgálatokat vizekből és élelmiszerekből, valamint csomagolószerekből egyaránt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.29. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Nagyot mentek az amerikai tőzsdék

Nagyot mentek az amerikai tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés reggel Ázsiában, de az európai tőzsdéken már látszik némi hangulatjavulás a hét korábbi részében látott eséshez képest. Megérkeztek ma a havi amerikai PCE-adatok, amelyek a várakozásoknak megfelelően az infláció további lassulását mutatták, ám mivel a tegnap megjelent második negyedéves adat már magában foglalta a júniust is, így nagy meglepetése nem lehetett számítani.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 26. 13:59
×
×
×
×