eur:
409.12
usd:
385.43
bux:
77182.78
2024. november 13. szerda Szilvia
Chichen Itza, 2012. december 21.Egy őslakos nézi a tollas kígyóisten tiszteletére emelt Kukulkan piramist a mexikói Chichen Itzában 2012. december 21-én. A maja időszámítás szerint ezen a napon, 2012 téli napfordulóján ér véget egy 144 ezer napos teremtésciklus, amelyet sokan úgy értelmeznek, hogy ezen a napon bekövetkezhet a világvége. (MTI/EPA/Jacinto Kanek)
Nyitókép: MTI/EPA/Jacinto Kanek

A világ legősibb "szupersztrádáját" fedezték fel - képek

Erdős területen vették észre különleges technológia segítségével, számos településsel egyetemben.

A világ talán legősibb "szupersztrádája" kötötte össze a csaknem ezer ősi maja települést, amelyet a csúcstechnológia segítségével térképeztek fel Guatemala északi és Mexikó déli részének őserdei térségében.

A guatemalai FARES antropológiai kutatási alapítvány hétfőn számolt be a legújabb, lidar-technológiával végzett kutatásokról, amelynek eredményeként ezer települést, köztük 417 újonnan felfedezettet sikerült feltérképezni, és a településeket összekötő úthálózatot is találtak a szakemberek. A mintegy háromezer éves települések épületei évszázadokkal korábbiak, mint a legnagyobb ismert maja városállamok.

A kutatás eredményeit decemberben publikálták az Ancient Mesoamerica folyóiratban.

A lidar (a Light Detection and Ranging rövidítése) pulzáló lézerrel tapogatja le a helyszíneket, felméri és három dimenzióban mutatja a növényzet alatt meghúzódó szerkezetek alakját, amelyek egyébként nem láthatók a levegőből és a talajszinten sem.

Látványtervek a Reuters összeállításában:

A tanulmány szerzői kiemelték, hogy az új technológiával megtalált ősi települések között rábukkantak az ókor első kőből épült úthálózatára is. Eddig 177 kilométernyi utat tártak fel, köztük olyan útszakaszokat, amelyek szélessége 40 méter, és akár öt méterre is kiemelkednek a talajból.

Az észak-guatemalai Petén dzsungeltől a mexikói Campechéig húzódó régióban a kutatók piramisokat, labdajátékpályákat, továbbá víztározókat, gátakat és öntözőcsatornákat is felfedeztek, ami a korszak társadalmi, gazdasági életéről nyújt fontos információkat.

A leletek a régészek szerint a Kr.e. 1000-350 közötti időszakból származnak, ami mintegy öt évszázaddal előzte meg a maja civilizáció legfejlettebb korszakát.

(A nyitókép illusztráció.)

Címlapról ajánljuk
Bauer Bence: Olaf Scholz folyamatosan áthágta az alaptörvényt, vélhetően újra konzervatív kormánya lesz Németországnak

Bauer Bence: Olaf Scholz folyamatosan áthágta az alaptörvényt, vélhetően újra konzervatív kormánya lesz Németországnak

Politikai átrendeződés előtt áll Németország, és nagyon valószínű, hogy Friedrich Merznek fogják hívni a következő kancellárt – mondta az InfoRádióban a Mathias Corvinus Collegium Magyar–Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója. A szakértő úgy véli, az eladósodáshoz vezető politika lesz Olaf Scholz veszte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.13. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Begyújtotta a rakétákat a Magyar Telekom

Begyújtotta a rakétákat a Magyar Telekom

Felemás mozgásokat láthattunk ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig Európában vegyes hangulatban indult a nap a tőzsdéken, ezt követően azonban óvatos emelkedés kezdődött. A magyar tőzsdén is jó a hangulat, különösen a Magyar Telekomra érdemes most figyelni: a mai piaczárást követően teszi közzé legfrissebb gyorsjelentését a vállalat.  Gazdasági események szempontjából a hazai és európai építőipari adatokra, illetve a délutáni amerikai inflációs közlésre lesz érdemes figyelni szerdán.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 13. 10:13
×
×
×
×