Kedden a Nap harmadát kitakaró részleges napfogyatkozást kellett volna látnunk a déli órákban, de ez végül csak a szerencséseknek adatott meg a párás, felhős idő miatt.
A természetfotós Rugási János ilyen szerencsés ember.
Mutatjuk képeit, amelyeket a Facebookra töltött fel.
Ismert, napfogyatkozáskor a Hold a Földről nézve a Nap elé úszik, és a Hold árnyéka a Földre vetül. Mivel a Hold és a Föld keringési síkja 5,5 fokot zár be egymással, újhold idején a Hold általában nem a Föld és a Nap egyenesén, hanem attól feljebb vagy lejjebb tartózkodik. A napfogyatkozás így ritka, és különleges esemény.
Teljes napfogyatkozás esetén - amelyet 1999. augusztus 11-én figyelhettünk meg Magyarországon - a Hold teljes egészében eltakarja a Napot a Földtől, részleges napfogyatkozásnál pedig csak egy részét takarja ki a napkorongnak.
A mostani - 44 százalékos - fogyatkozáshoz hasonlót legutóbb 2015-ben lehetett megfigyelni, akkor 59 százalékát takarta ki a Hold a Nap területének. A következő nagyobb, Magyarországról 47 százalékosan látszó fogyatkozás 2027. augusztus 2-án fog bekövetkezni.
Az égi jelenség Budapestről nézve 11 óra 18 perckor kezdődött és 12.25-kor ért véget.
A közlemény szerint véletlen egybeesés, hogy a Nap és a Hold látszó átmérője az égen szinte pontosan ugyanakkora, a Hold ugyanis éppen annyiszor van hozzánk közelebb, ahányszor kisebb a Napnál.
És még egy fénykép: