eur:
411.28
usd:
393.1
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Kémcsövek a svájci Lausanne-i Egyetemi Kórház (CHUV) mikrobiológiai laboratóriumában 2020. március 23-án. Svájcban eddig 8547 koronavírussal fertőzött személyt regisztráltak és 118-an vesztették életüket.
Nyitókép: MTI/AP/Keystone/Denis Balibouse

Az újrafertőződés eldöntésében segíthet egy ígéretes kutatás

Olyan vérbiomarkereket azonosítottak, amelyek alapján meg lehet állapítani, hogy valaki először lett koronavírusos, vagy már újrafertőződésről van szó.

Az új koronavírus variánsok nagyobb kockázatot jelenthetnek az újrafertőződés szempontjából is. A Broad Institute, az MIT, a Harvard Medical School és a SpaceX vállalat szakértői által készített tanulmány arra mutatott rá, hogyan lehetne nyomon követni ezeket az eseteket, így segítve a gyors azonosítást és a reagálást.

A kutatók olyan immunológiai vérbiomarkereket mutattak ki, amelyek alapján megmondható, hogy a beteg elsőre kapta-e el a vírust – írja az mBio alapján a Portfolio.

Korábbi tanulmányok már igazolták, hogy a rézuszmajmok a SARS-CoV-2 fertőzésre az emberekéhez hasonló klinikai választ adnak. Most a kutatók olyan rézuszmajmok egy csoportját vizsgálták, amelyek korábban már megfertőződtek a vírussal. A vírus egy másik változatának tették ki őket, és vérmintákat vettek.

Az elemzés során talált biomarkerek közé tartozott a tüskefehérjéhez, a nukleokapszid fehérjéhez vagy a vírusrészecske más részeihez kötődő immunglobulin antitestek megnövekedett szintje. A vírus nagyobb dózisának kitett állatok magasabb SARS-CoV-2 immunglobulin-választ mutattak. Ezek az immunológiai jellemzők megkülönböztették az elsődleges fertőzést az újbólitól a majmok esetében.

A kutatók emberek vérmintáit is elemezték, és ez a vizsgálat megerősítette a rézuszmajmokon végzett kutatás eredményeit.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×