Gárdonyi Róbert még 2020 őszén nagyszülei portáján figyelt fel egy vakondtúrásra, amelynek tetején ezüstpénz volt. Érezte, hogy rejtélyes dologra bukkant, ezért megkérte Bencze Kornélt, a Simontornyai Várnap szervezőjét, a török kor, a 16. század ismerőjét, hogy értékelje a látottakat.
Ő így emlékezett vissza a történtekre a teol.hu oldalán: "együtt kezdtünk ásni, és egy korsó végét kezdtük megtalálni. A korsó sérülése miatt ezüstpénzek kerültek a felszínre. Látva a lelet komolyságát, úgy döntöttünk, nem folytatjuk tovább az ásást, ezt inkább rábízzuk a szakemberekre. Megkerestük a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeumot, végül a régészeik fejezték be a 16. századi éremlelet feltárását".
A Wosinsky Mór Megyei Múzeum beszámolója szerint Füleky Zsolt, a Miniszterelnökség Építészeti, Építésügyi és Örökségvédelmi helyettes Államtitkárságának vezetője a régészeti örökség megmentése érdekében végzett önkéntes munkájáért és jogkövető magatartásáért részesítette a két simontornyai lakost megtalálói jutalomban.
Az éremlelet értékének becslését Tóth Csaba, a Magyar Nemzeti Múzeum numizmata szakértője végezte el. A lelet becsült anyagi értéke: 12 millió 794 ezer forint.
Az 1646 darabból álló, 16. századi éremleletben Hunyadi Mátyás, II. Ulászló, II. Lajos és I. Ferdinánd ezüst dénárjain kívül, ritka török akcse (ezüstpénz) volt található
- olvasható a leletről a kormany.hu oldalon.
Harminc éve nem került be a Wosinsky Mór Megyei Múzeumba éremlelet. Korábban, a szocializmus éveiben ez rendszeres volt, hiszen akkoriban nem volt olyan nagymértékű az illegális műkincs-kereskedelem - mondta a lapnak K. Németh András középkoros és kora újkoros régész, aki feltárta a simontornyai leletet.
Az értékes pénzek jelenleg a simontornyai várban láthatók márciusig, egy vándorkiállítás részeként.
Szakemberek emlékeztettek: minden, ami a földben van, az a magyar állam tulajdona. A talált leletek becsült értékének tíz százaléka, de legfeljebb kétmillió forint adható a megtalálóknak.