eur:
414.02
usd:
396.64
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Világűr, 2016. május 20.Az amerikai Országos Repülésügyi és Űrkutatási Hivatal, a NASA által 2016. május 20-án közreadott, a Hubble űrtávcsővel készített felvétel a Marsot borító felhőtakaróról május 12-én. A vörös bolygó május 22-én kerül oppozícióba, azaz Nappal szembenállásba. Mivel a Föld és a Mars is ellipszispályán kering, ezért néhány nap eltéréssel kerül földközelbe. Távolsága a Földtől május 22-én 47,4 millió km lesz, míg május 30-án 46,8 millió km, a legközelebbi az elmúlt 11 évben. (MTI/EPA/NASA/Hubble)
Nyitókép: .

Különleges marsi missziót tervez a NASA és az ESA

Az Európai Űrügynökség (ESA) és a NASA olyan megállapodást kötött, melynek célja egy közös missziósorozat létrehozása. A küldetések során mintákat gyűjtenének a Marson, majd a Földre szállítanák azokat. A missziósorozat azért fontos, mert a földi laborokban végzett elemzések sokkal pontosabbak, mint a marsjárók műszereivel folytatott vizsgálatok - írta a 24.hu.

Az IFLScience szerint a két űrügynökség három lépésben valósítaná meg a missziót. Az első szerkezet egy marsjáró lenne, amely a mintagyűjtést végezné. Egy második eszköz felvenné az első által elraktározott kőzeteket, és átszállítaná azokat egy felszállóegységhez. Utóbbi szerkezet aztán Mars-körüli pályára állna, ahol egy újabb űreszköz átvenné a mintákat, hogy a Földre szállítsa a rakományt - összegezte a terveket a 24.hu.

A küldetéssorozat első fázisához szükséges marsjárók már a következő évtized elején a vörös bolygón lehetnek. A NASA által finanszírozott, 2020-ban induló Mars 2020 képes lesz begyűjteni és kis konténerekben megőrizni a marsi mintákat. Az ESA ExoMars missziójának második, 2018-ban induló eszköze pedig 2 méteres mélységbe fúrhat majd le a vörös bolygó talajában.

David Parker, az ESA munkatársa szerint az ősi, gondosan kiválasztott marsi minták földi vizsgálata kivételes lehetőség. A Mars történetének rekonstrukciója és a múltjával kapcsolatos kérdések megválaszolása csak két kutatási terület, melyek jelentősen fejlődhetnek egy ilyen misszióval – nyilatkozta a szakértő.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×