A Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontja három egyetemmel, a Szegedi Tudományegyetemmel, a Semmelweis Orvostudományi Egyetemmel és a Debreceni Egyetemmel sikerrel pályázott egy molekuláris biológiai kutatóközpont megalakítására az Európai Uniónál.
„A központ egy modern kutatási témára alakult. Manapság divatos fogalom a transzlációs medicina. Ez a teljes medicina témakört átfogó kutatási terület, amely az alaptudományoktól egészen a betegágyig terjed” - fejtette ki az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont főigazgatója a Szigma – A holnap világa magazinműsorában.
Ormos Pál biofizikus elmondta, hogy az alaptudománnyal döntően a Szegedi Biológiai Kutatóközpont foglalkozik, míg a három kutatóegyetem speciális adottságainak megfelelően a betegségterületekre specializálódik, így a Debreceni Egyetem elsősorban a metabolikus betegségekkel, a Semmelweis Egyetem a kardiovaszkuláris betegségekkel, míg a Szegedi Tudományegyetem a fertőzéses és gyulladásos betegségekkel foglalkozik. Emellett együttműködnek a Heidelbergben működő Európai Molekuláris Biológiai Laboratóriummal, amely a kontinens legjobbja.
A projekthez öt évre 15 millió eurót biztosít az Európai Unió, és nagyjából ugyanekkora összeget kell a magyar félnek önrészként vállalni. Ezt a Nemzeti Kutatási Fejlesztési Hivatal, valamint a résztvevő kutatóhelyek vállalták.
A főigazgató közölte: a kutatóközpont pályázatokat ír ki, amelyekre tehetséges, fiatal, de már komoly eredményeket felmutató kutatók pályázhatnak a tematikába illő témával. A programban több száz kutatóra számítanak. A győztesek európai színvonalon dolgozhatnak az Európai Molekuláris Biológiai Laboratórium hathatós erkölcsi támogatásával, és néhány év alatt eredményt kell felmutatniuk – emelte ki.