Infostart.hu
eur:
363.24
usd:
308.66
bux:
139459.59
2026. április 14. kedd Tibor

Keljfeljancsiként állnak talpra a teknősök: jön a világhír

Mi a hasonlóság a keljfeljancsi és egy teknős páncélja között? Egy laikus így foglalhatná össze annak a tanulmánynak a lényegét, amelyet Domokos Gábor és Várkonyi Péter, a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karának tanárai készítettek. A cikket vezető helyen idézi a Nature című tudományos magazin.

A teknőspáncélok alakját erősen befolyásolta az, hogy a teknős talpra akar állni - állapította meg Domokos Gábor és Várkonyi Péter, a BME Építészmérnöki Karának két oktatója.

Domokos Gábor az InfoRádiónak elmondta: kimutatták, hogy vannak olyan teknősök, amelyeknek a geometriai forma segít a talpraállásban. Vagyis nem a lábával és a nyakával áll talpra, hanem mert olyan az alakja.

A BME tanárai szerint bizonyos teknősöknek olyan alakú páncéljuk van, mint a gömböc - ennek a formának a létezését éppen Domokos Gábor és Várkonyi Péter bizonyította be.

A gömböc egy homogén test, és úgy működik, mint a keljfeljancsi, vagyis mindig talpra áll - közölte Domokos Gábor.

A két magyar kutató cikkét vezető helyen idézi a Nature című tudományos magazin is.

Domokos Gábor hozzátette, hogy eredményeik iránt a világ vezetői cégei is érdeklődnek.

Hanganyag: Sályi András

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az emberiség újból a Hold kapujában: itt a menetrend az Artemis küldetése után

Az emberiség újból a Hold kapujában: itt a menetrend az Artemis küldetése után

Hazatért a Földre az Artemis–2 legénysége, miután tíznapos űrutazásukon megkerülték a Holdat, öt évtized után először járt ember égi kísérőnknél. 2028-ban jöhet az „emberes” holdraszállás, a 2030-as években pedig az állandó Hold-bázis. A küldetés jelentőségéről Szabó Olivér Nortont, a Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutató csillagásza beszélt az InfoRádióban.

Miniszterek veszítettek a választáson – hatalmas átalakulás az Országgyűlésben, kik jutottak be és kik estek ki?

Noha a végleges parlamenti névsorra még legalább szombatig várni kell – a jogerősre még tovább –, de abból fakadóan, hogy a Fidesz-KDNP képviselői mezőnye 135-ről várhatóan 55-re csökken, a távozó kormány pártjainak soraiból „korszakos” politikusok hiányoznak majd, hacsak nem lesznek a javukra tömeges visszalépések. A Tisza Párt részéről viszont valamennyi ismerős név parlamenti mandátumhoz juthat, akár az EP-ből vagy a Fővárosi Közgyűlésből is.
inforadio
ARÉNA
2026.04.14. kedd, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Kétharmaddal nyert a Tisza Párt - Így reagált az OTP, a 4iG, a Mol

Kétharmaddal nyert a Tisza Párt - Így reagált az OTP, a 4iG, a Mol

A Tisza Párt győzelmével ért véget a vasárnapi országgyűlési választás Magyarországon, ennek hatására pedig máris nagyobb erősödésben van a forint a vezető, illetve a régiós devizákkal szemben is. Az eseményeket követően azonban nem csak a devizapiacon, de a magyar tőzsdén is nagy mozgásokat láthattunk: a BUX történelmi csúcsra ugrott, csakúgy mint az OTP, a Mol, valamint a Richter részvénye is. Eközben viszont rendkívül erős eladói nyomás alá kerültek a NER-papírok: hatalmas mínuszban zárt többek között van a 4iG és az Opus is.  Eközben a nemzetközi befektetői hangulatra részben rányomta a bélyegét, hogy a hétvégén borultak az iráni béketervek, ennek következtében pedig ismét elszállt az olajár, és az európai piacok gyengélkedtek. Az USA-ban viszont emelkedést láttunk, miután Donald Trump arról beszélt, hogy Irán meg akar állapodni. Hasonló témákról is szó lesz következő befektetési konferenciánkon, május 12-én jön a Portfolio Investment Day 2026. Ne hagyja ki az év egyik legizgalmasabb befektetési eseményét! Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×