eur:
411.32
usd:
392.61
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

A pestis okozta a kis jégkorszakot?

Az európai kis jégkorszakot közvetve a XIV. századi pestisjárvány váltotta ki - állítja egy új tanulmány.

Levél- és pollenmaradványok vizsgálatával holland tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a pestis következtében parlagon maradt földeken annyi fa nőtt, hogy azok lehűtötték az éghajlatot.

Az úgynevezett kis jégkorszak, amelynek során jelentősebb mértékben csökkent Európa átlaghőmérséklete, a középkorban kezdődött és mintegy 300 évig tartott.

A jelenséget általában lecsökkent naptevékenységgel, megnövekedett vulkáni aktivitással, vagy az óceáni áramlatok változásával indokolják.

Az Utrechti Egyetem kutatócsoportja most azonban azt mondja: a bubópestis, amelynek becslések szerint az európai lakosság több mint egyharmada esett áldozatul, komoly visszaesést hozott a földművelésben.

A parlagon hagyott földeken kinőtt sokmillió fa pedig annyi széndioxidot kötött meg, hogy jelentősen csökkent a légkör széndioxid tartalma. Ez pedig megmagyarázhatja a lehűlést.

A holland kutatócsoport egy tómeder üledékrétegeiben talált pollen és levélmaradványokat vizsgálta.

A gabonafélék és fafélék pollenmennyiségeinek összehasonlításával meg tudták határozni, hogy miként változott a földhasználat 1000 és 1500 között.

A kutatások 1200 után a mezőgazdaság fellendülését, majd az 1300-as évek közepén, a pestis idején nagy visszaesést jeleztek.

A leveleken a légzőnyílásokat számolták, amelyeknek sűrűsége a légkör széndioxidtartalmával arányosan változik. Ennek alapján jutottak arra a következtetésre, hogy 1200-1300 környékén - valószínűleg a fakivágásoknak köszönhetően - megnőtt a légkörben a széndioxid mennyisége.

1350 után azonban megfordult a tendencia, vélhetően a fák számának újbóli megnövekedésével.

Az új kutatás eredményeivel azonban nem sikerült mindenkit meggyőzniük a holland tudósoknak: Tim Lenton, a Kelet-Angliai Egyetem professzora például úgy véli: a légköri széndioxid mennyiségének változása hozzájárulhatott ugyan a klímaváltozáshoz, de ahhoz nem volt elég jelentős, hogy önmagában előidézhesse a kis jégkorszakot.

Címlapról ajánljuk
Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Megszületett a bérmegállapodás a versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumán, három évre szólóan. Kiderült, mennyivel emelkedik a következő három évben a minimálbér és 2025-ben a garantált bérminimum. Lesznek azonban olyan esetek, amikor újratárgyalásra lesz szükség.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×