Ahogy arról az Infostart is beszámolt, a vizes sportokat tömörítő európai szervezet (LEN) a múlt héten bejelentette, hogy az előzetes tervektől eltérően a háborús helyzet miatt biztosan nem Izraelben rendezik a januári, olimpiai kvalifikációs vízilabda Európa-bajnokságot. A LEN képviselői és az izraeli szövetség vezetői arra a megállapításra jutottak, hogy a jelenlegi helyzetben lehetetlen biztonságosan megszervezni és megrendezni a tornát Netanyában. A szervezők egyelőre nem adtak tájékoztatást azzal kapcsolatban, hogy az izraeli Eb-t törlik, elhalasztják vagy esetleg más ország lesz a házigazda.
Az eredeti kiírás szerint az Eb-n egy-egy olimpiai kvóta találna gazdára, de a magyar férfi válogatott a nyári, fukuokai vb megnyerésével már megszerezte az indulási jogot. Sajtóhírek szerint a döntéshozók részéről megfogalmazódott egy olyan ötlet is, hogy a februári, dohai vb-n lehetne újabb kvótákhoz jutni.
Kemény Dénes, a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség, a World Aquatics vízilabda edzőbizottságának elnöke azt mondta az InfoRádónak, hogy az idő szűkössége miatt nagyon nehéz lenne egyetlen helyszínen megrendezni a férfi és női vízilabda Európa-bajnokságot az év elején. Hozzátette: a bejövő jogdíjakat figyelembe véve és a könnyebb lebonyolítást szem előtt tartva is jobban járna a LEN, ha „kétfelé menne a szervezési szándék”.
Lapértesülések szerint a németek a férfi, a hollandok pedig a női Eb-t rendeznék meg külön-külön.
A háromszoros olimpiai bajnok vízilabdaedző szerint mindenképpen meg kell rendezni az Európa-bajnokságot és az lenne a célszerű, ha az illetékesek kijelölnének két külön helyszínt a két nem számára. Mint fogalmazott, „nagyon kedvezőtlen lenne összekeverni” az Eb-n megszerezhető olimpiai kvótákat a dohai világbajnokság kvalifikáló helyeivel. Kemény Dénes egyetért azokkal a szakemberekkel, akik azt kifogásolják, eleve nem ideális a helyzet azzal, hogy egy hónapon belül lenne egy Európa- és egy világbajnokság, a hivatalos versenynaptárat azonban már jóval korábban elfogadták, a nemzeti csapatok meccsmenetrendjét pedig úgy alakították ki, hogy januári Eb-vel számoltak.
A sűrű menetrend miatt nem lehet más időpontot találni az Eb-nek
Felhívta a figyelmet, azzal is kalkulálni kell, hogy a világversenyeket megelőzően összetartások vannak a válogatottaknál és a nemzeti bajnokságokat, valamint a nemzetközi kupasorozatokat is az Eb, valamint a vb programjához kell alakítani. A Magyar Vízilabda Szövetség korábbi elnöke szerint is nagyon sűrű a versenynaptár, de a fenti szempontokat figyelembe véve nem kellene későbbre halasztani az Európa-bajnokságot. Úgy véli, költségtakarékosan is meg lehetne rendezni a kontinensviadalokat, hiszen ha két külön helyszínen játszanának a nők és a férfiak,
nem kellene pihenőnapokat sem tartani, így gyakorlatilag „le lehetne pörgetni” a tornát akár bő egy hét alatt is.
Ha ez megvalósulna, jóval kisebb kiadásokkal megúsznák az Eb-t mind a szövetségek, mind a szervezők, „a LEN-nek pedig be kellene érnie azzal az összeggel, amelyet így kaphat egy-egy beugrótól”.
Kemény Dénes úgy gondolja, a mostani egy vis major helyzet, amelyben a beugró rendezők szívességet tesznek, így még azt is el tudja képzelni, hogy végül nem a bevétel, a nyereség lesz a fő szempont az illetékesek számára. Hozzátette: az izraeli helyszínválasztás az elmúlt ötven évben mindig rejtett magában kockázatot, pedig nem volt annyira súlyos a helyzet, mint most.
Valószínűleg Budapest most nem lesz beugró
A korábbi szövetségi kapitány szerint jelenleg a magyar női válogatottnak jelenthetne nagy pluszt vagy előnyt, ha esetleg Budapest ugrana be a női Eb rendezőjeként a hazai közönség miatt, igaz volt már példa arra is, hogy ez „extra nyomást” jelentett és nem sült el jól. Hozzátette: a holland női válogatott az idei vb megnyerésével már szintén olimpiai indulónak mondhatja magát, így
ha végül Hollandia lesz a 2024-es női Eb házigazdája, az a magyar válogatott szempontjából „relatíve semleges helyszín” lenne
és Kemény Dénes szerint reális esély lenne arra, hogy Mihók Attila és Cseh Sándor csapata megelőzze a párizsi kvótáért zajló küzdelemben a legnagyobb riválisokat, vagyis a görögöket és az olaszokat.
A sorsolás és a csoportbeosztás szerint a magyar férfi válogatott Grúziával, Olaszországgal és Görögországgal, míg a nők a hollandokkal, a horvátokkal és a görögökkel szerepelnének egy négyesben a következő Európa-bajnokságon.