eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
A labdarúgó OTP Bank Liga 16. fordulójában zárt kapuk mellett játszott Újpest FC - Budapest Honvéd mérkőzés a Szusza Ferenc Stadionban, 2017. november 18-án.
Nyitókép: MTIKovács Tamás

Készül a folytatásra a magyar futball

Az MLSZ a múlt hét végén közleményben jelezte, hogy – amennyiben a kormány idevágó rendelkezései azt lehetővé teszik – elsősorban a nemzetközi kupasorozatokba kvalifikáló bajnokságokban és a férfi Magyar Kupában igyekszik befejezni a felfüggesztett 2019–2020-as idényt.

A múlt hét eseménygazdag volt a magyar labdarúgásban, természetesen a pályán kívüli eseményeket tekintve. Kedden az MLSZ online közgyűlésén újraválasztották Csányi Sándort és a régi elnökséget. Szerdán megjelent a kormányrendelet, amely feljogosítja a klubokat arra, hogy – a vészhelyzet idejére – egyoldalúan akár hetven százalékkal csökkentsék alkalmazottjaik fizetését. Pénteken aztán megjelent a már említett közlemény, amely március közepe óta a leghatározottabb jel a folytatásra.

Az OTP Bank Liga csapatai közül hét, a Bp. Honvéd, a Debreceni VSC, a Ferencváros, a Kaposvár, a Kisvárda, a Mezőkövesd és a ZTE FC már korábban megkezdte a felkészülést, német mintára, kis csoportokban dolgozva. A diósgyőri mezőnyjátékosok szerdától tréningeznek majd, a kapusok, Andrusch József, a korábbi válogatott irányításával, már „munkába álltak”. Hamarosan várhatóan a további négy klubnál (MOL Fehérvár, Paks, Puskás Akadémia, Újpest) is megkezdődik a munka.

A múlt heti kormányrendeletben adott lehetőséggel, a játékosok fizetésének egyoldalú csökkentésével még egyik élvonalbeli klubnál sem éltek.

A Hivatásos Labdarúgók Szervezete – a honlapján olvasható közleményben így foglalt állást erről: „Remélhetőleg azok az egyesületek, akik akár saját kezdeményezésükre, akár a játékosok felajánlását követően már túl vannak a bértárgyalásokon, nem érvényesítik ezt a lehetőséget. Sajnos a kormányrendelet nem szabályozza, hogy egyébként az eredeti vagy a már csökkentett bérek jelentik a számítás alapját. Ha ez utóbbi, akkor előfordulhat, hogy a játékos az eredeti bérének a 10-15 százalékához jut hozzá a jövőben, ez súlyosan méltánytalan lenne. Jogkövető állampolgárként kívánunk viselkedni, és reméljük, hogy a klubok sem kívánnak visszaélni a kormányrendelet adta lehetőséggel. Az egyoldalú jognyilatkozattal történő módosítás lehetőségének ténye mellett bízunk abban is, hogy az eddigi gyakorlatnak megfelelően továbbra is a megegyezés fogja irányítani a klubok és a játékosok jogviszonyát. Fontos információ, hogy a csökkentés csak a vészhelyzet idejére érvényes.”

A korábbiakban több csapatnál is közös megegyezéssel csökkentették a béreket. A Diósgyőrnél harminc, a Ferencvárosnál, a DVSC-nél, a ZTE-nél húsz százalékos bércsökkentésről állapodtak meg, általában három hónapos intervallumra.

Benczés Miklós, a DVTK sportigazgatója úgy nyilatkozott a klubja honlapján: „Mi úgy számolunk, hogy már május 23-ától vagy 27-től jöhet a folytatás. Persze, a helyzet rendkívül képlékeny, de szeretnénk a lehető legjobban felkészülni a folytatásra, még ha az esetleg egy-két héttel későbbre is tolódik.”

Csányi Sándor múlt kedden úgy fogalmazott a csakfoci.hu honlapnak: „Ha nem tudunk június 13-ig kezdeni, akkor le kell zárni a bajnokságot. Ha ez megtörténik, akkor két forgatókönyv van. Az egyik, hogy nem lesz feljutó és kieső sem, a másik pedig, hogy lesz feljutó, és ebben az esetben 14 csapattal rajtol a következő idény. Ha Ausztria úgy ítéli meg, el tudják kezdeni a bajnokságot, akkor reméljük, mi is eljuthatunk erre a pontra néhány héten belül. Jó lenne, ha nem az utolsó pillanatokban, hanem már májusban.”

Az OTP Bank Liga 2019–2020-as idényéből, a Ferencváros két elmaradt mérkőzésén kívül nyolc forduló van hátra, azaz pontosan ötven mérkőzés. Nagyon erőltetett menetben ez akár egy hónap alatt lejátszható. Ha Benczés Miklós számítása beigazolódik, s lehet még májusban játszani, június 30-ig befejezhető az idény.

Ennek fontosságát Sallói István, a ZTE klubigazgatója világította meg a Nemzeti Sportnak: „Június harmincadikán játékosaink túlnyomó többségének lejárt volna a szerződése, de sikerült megállapodnunk, hogy ha az MLSZ kitolja a bajnokság végét, az idény tényleges végéig érvényben maradnak a lejáró szerződések is. Minden játékosunkkal meg tudtunk ebben egyezni, így nem fenyeget a veszély, hogy nem tudjuk befejezni a bajnokságot.”

Ugyanő beszélt a DigiSportnak a költségvetési nehézségekről: „júliusra nincs költségvetésünk, mert az már a következő évre vonatkozna. Tehát a két idény közé beszorulunk, mert ha júliusban kell befejezni a bajnokságot, de a végén kiesünk, a következő évünkben NB II-es költségvetésünk lesz csak. Viszont erre a júliusra, akár augusztusra NB I-es bérkeretet kellene garantálnia a tulajdonosnak, ami lehetetlen. Az optimális az lenne, ha június harmincadikáig le lehetne zárni minden bajnokságot.”

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×