Infostart.hu
eur:
363.1
usd:
314.02
bux:
148021
2026. augusztus 10. hétfő Lőrinc
Nyitókép: Pixabay.com

Elhunyt Ferge Zsuzsa - a nap hírei

Akár 6 millió forint támogatás is igényelhető az új otthonfelújítási programban. Megjelent a pedagógusok teljesítményértékeléséről szóló rendelet. Elhunyt Ferge Zsuzsa szociológus. Az InfoRádió legfontosabb pénteki hírei.

Júniusban indul az új otthonfelújítási program: akár 6 millió forint támogatást is kaphat az, akinél van vezetékes gáz, és a beruházással legalább 30 százalékos energiamegtakarítást ér el. A támogatással az épületek szigetelését, nyílászárók cseréjét, a használati melegvíz-, a fűtésrendszer korszerűsítését lehet majd finanszírozni. Az 1990 előtt épült családi házak korszerűsítésére lehet akár 6 millió forintot kapni, ami mellé 1 millió forintot saját zsebből kell állni. Az már az igénylők jövedelmétől és lakhelyük fejlettségétől függ majd, hogy az összeg mekkora része lehet vissza nem térítendő támogatás és a kedvezményes hitel. Az uniós támogatásból finanszírozott program keretösszege 108 milliárd forint.

Az ÉVOSZ arra számít, hogy az új otthonfelújítási programmal már az idei őszi fűtési szezonra elkészülhetnek a jelentős energiamegtakarítást eredményező lakásfelújítások. Az építőipari szövetség szerint a program mintegy 30 ezer ingatlan energiamegtakarítást szolgáló felújítására ad lehetőséget, és pozitív hatást gyakorol az építőiparra, különösen a kis- és középvállalkozások számára kedvező.

Jelentősen, 3,5 százalékkal nőtt az ipari termelés februárban az előző hónaphoz képest – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. A portfolio hangsúlyozza, hogy hosszú idő után ez az első igazán érdemi jelzés, hogy van növekedési potenciál az iparban. A termelés növekedéséhez a feldolgozóipari alágak többsége hozzájárult.

Hatmilliárd forintos beruházással bővül a pécs-pogányi repülőgépgyár. A pénzügyminiszter a Magnus Aircraft új repülőgép-modelljének fejlesztéséhez tartozó üzemegység alapkőletételén stratégiai célnak nevezte Magyarország tudásbázisú iparának erősítését. Varga Mihály hangsúlyozta: Magyarországon tradíciója van a repülőgépgyártásnak, az ágazat fejlesztése az ország védelmi képességeit erősíti.

Megjelent a pedagógusok teljesítményértékeléséről szóló rendelet, amely június 1-jén lép hatályba. A tanárokat az igazgató, őt pedig az iskola fenntartójának képviselője értékeli évente a szeptember 1-jétől a tanítási év végéig nyújtott teljesítménye alapján. Az igazgató kikérheti a szülők és a tanulók véleményét is és dönt az illetményéről is. Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke az Inforádióban azt mondta: a rendelet nem jelöli meg a plusz juttatások forrását és az sincs szabályozva, hogy a 80 százalék felett teljesítő pedagógusok milyen mértékű illetménykiegészítésre jogosultak.

Miskolcon visszalép Hegedűs Andrea, a Demokratikus Koalíció és az LMP közös polgármesterjelöltje a független Barkai László javára. A miskolci DK és a város ellenzéki pártjai között még folynak a tárgyalások az együttműködésről az önkormányzati választásokra. A Fidesz Tóth-Szántai József civil polgármesterjelöltet támogatja Miskolcon. A várost eddig vezető Veres Pál a héten közölte, hogy családi és egészségi okok miatt nem indul újra a polgármesteri tisztségéért.

A boszniai szerbek továbbra is számíthatnak Magyarország támogatására – jelentette ki Banja Lukában a magyar kormányfő miután átvette a boszniai Szerb Köztársaság kitüntetését. Orbán Viktor azt mondta: Európának szüksége a van a szerbekre, mert nélkülük nincs európai biztonság, stabilitás és egészséges Európai Unió.

Izrael lehetővé teszi, hogy az eddiginél több humanitárius segély jusson be a Gázai övezetbe a háború által sújtott lakosságnak. Az Európai Bizottság a humanitárius segítségnyújtási pontok mihamarabbi megnyitására szólított fel. Az izraeli kormány döntése értelmében a segélyek már az övezet északi átkelőpontján is bevihetők.

Izrael felelősségre vonásáról szóló határozatot fogadott el az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa. 28 ország szavazott igennel, 13 tartózkodott, 6 pedig ellenezte, köztük az Egyesült Államok és Németország. A testület aggodalmát fejezte ki az emberi jogok és a nemzetközi humanitárius jog súlyos megsértéséről szóló jelentések miatt, köztük a megszállt palesztin területeken elkövetett háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt.

Közepes erősségű földrengés volt az Egyesült Államok északkeleti partvidékén, a New York és Philadelphia közötti sűrűn lakott területen. Az első jelentések szerint senki nem sérült meg és károk sem keletkeztek. A földmozgás után azonnal ellenőrzéseket rendeltek el a kritikus fontosságú közlekedési infrastruktúrán, ami fennakadásokat okozott a közúti, vasúti és légiforgalomban. Több érkező repülőjáratot átirányítottak

Elhunyt Ferge Zsuzsa szociológus. 92 éves korában érte a halál. Pályáját a Központi Statisztikai Hivatalnál kezdte, majd az MTA Szociológiai Kutatóintézetében dolgozott 1988-ig, többek között tudományos főmunkatársként és a társadalompolitikai osztály vezetőjeként. A Széchenyi-díjas szociológus, akadémikus április 4-én hunyt el, szűkkörű temetéséről a család gondoskodik.

Címlapról ajánljuk

Államfőválasztás, távozó legfőbb ügyész, Magyar Péter beszéde: sűrű napok előtt áll az Országgyűlés

Hétfőn 13 órától Magyar Péter napirend előtti felszólalása nyitja a hetet, két új fideszes képviselő tesz esküt, tárgyalnak egy sor törvényről is. Kedden megválasztják az új köztársasági elnököt, aki esküt tesz és beszédet is mond. A Tisza-frakció Baka Andrást jelöli, így várhatóan ő lesz az új államfő.
inforadio
ARÉNA
2026.08.10. hétfő, 18:00
Bíró Tibor
egyetemi tanár, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Környezeti Fenntarthatósági Intézetének vezetője, a Magyar Hidrológiai Társaság alelnöke
Tisza-kormány: új képviselők ülnek be a parlamentbe, Orbán Viktor kivonulhat a magyar politikából

Tisza-kormány: új képviselők ülnek be a parlamentbe, Orbán Viktor kivonulhat a magyar politikából

Hétfőn 13 órakor kezdődik az Országgyűlés kétnapos rendkívüli ülése, amelyen Magyar Péter miniszterelnök napirend előtti felszólalásával indul a program, a Tisza Párt frakciója pedig Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökét jelölte az államfői tisztségre – a szavazás várhatóan kedden lesz. A hétvégén számos kormányzati bejelentés is érkezett: Vitézy Dávid miniszter a 3550 milliárd forintos Baross Gábor Vasútfejlesztési Terv elindítását jelentette be uniós forrásokból, a kabinet pedig 5,5 milliárd forinttal támogatná a regionális repülőtereket, és napirendre került a vényköteles gyógyszerek áfájának nullára csökkentése is. A kormány emellett elállna a zuglói irodakomplexum megvásárlásától, és visszaköveteli a korábban kifizetett több mint 300 milliárd forintot. Indul a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal vezetőinek kiválasztása. Orbán Viktor jövője is eldőlhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×