Infostart.hu
eur:
391.24
usd:
339.71
bux:
122583.12
2026. március 13. péntek Ajtony, Krisztián
Budapest, 2022. január 17.Az örmény Vardanyan Brothers produkciója a XIV. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál díjátadó gálaműsorán a Fővárosi Nagycirkuszban 2022. január 17-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Soha nem látott, lenyűgöző produkciókkal jön a budapesti cirkuszfesztivál

Január 10. és 15. között rendezik a Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivált. A rangos cirkuszművészeti seregszemléjén ezúttal is a világ legjobb artistaművészei mutatkoznak be a közönségnek – mondta az InfoRádióban Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója.

Tizenötödik alkalommal rendezik meg a Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivált: január 10. és 15. között négy különböző show, tudományos konferencia, valamint cirkusztörténeti kiállítás helyszíne lesz a Fővárosi Nagycirkusz és a Vajdahunyad vára. A programsorozat azonban már január 9-én elkezdődik a nulladik nappal, amikor a Baross Imre Artistaképző Akadémia előadja a Diótörő diadala című produkcióját a hippodromban. A hivatalos program másnap kezdődik a Fővárosi Nagycirkuszban egy Hollywoodot idéző Red Carpet Show-val, amelyen ünnepélyes keretek között vonulnak be a cirkuszfesztivál artistaművészei.

A Fővárosi Nagycirkusz igazgatója az InfoRádióban elmondta: a rangos eseményre a világ minden tájáról érkeznek fellépők és cirkuszigazgatók,

a Fővárosi Nagycirkusz színpadán megjelenő 50 produkciót csaknem 500 jelentkezőből választották ki.

Fekete Péter hozzátette: többek között érkezik egy 20 fős biciklis csapat Kínából, amely a világon még soha nem látott előadással kedveskedik a közönségnek. Tizenkét kerékpáros fog egymás mögött tekerni a manézson, az egyik artista pedig a kerékpározók vállán szökkenve halad majd folyamatosan velük szembe.

China National Acrobatic Troupe Fotó: Fővárosi Nagycirkusz
China National Acrobatic Troupe. Fotó: Fővárosi Nagycirkusz

Biztosan sokakat lenyűgöz majd az a szám is, amely során előre-, hátra- és csavarszaltót is megnézhet a nagyérdemű a halálkerékben. „Soha nem lehetett látni ilyen hármast egyben, egyszerre és egy mutatványban” – hangsúlyozta a cirkuszigazgató.

Tudományos konferenciát is tartanak

Fekete Péter kiemelte, hogy az előadások és a show-műsorok mellett fontos esemény lesz a nemzetközi konferencia is. Mint fogalmazott, a Fővárosi Nagycirkusz Európa vezető cirkuszművészeti intézménye, és felhívta a figyelmet arra is, hogy a tudományos háttér, a múzeum, valamint a könyvtár területén is az élen járnak. Közölte: a világ számos országából érkeznek neves cirkuszigazgatók, művészeti vezetők Budapestre, és „ilyenkor teret kell adni a tudományos háttérnek is”. Ennek a keretében

a január 11-i tudományos konferencián a cirkusz és az oktatás viszonyát boncolgatják majd a résztvevők.

A konferencia a cirkuszi kultúra aktuális európai kérdéseit járja körül, mások mellett olyan témákat, mint az állatjólét, a cirkusz kulturális elismertsége, az artisták mobilitásának szabályozása, az utazó cirkuszos gyerekek oktatása, a cirkuszpedagógia, a cirkuszi felsőoktatás, a cirkuszi örökség vagy a cirkuszi muzeológia. A nyitóelőadást Helmut Grosscurth, az Európai Cirkusz Szövetség ügyvezető igazgatója tartja. A konferencia nyitott, a részvételhez előzetes regisztráció sem szükséges.

Emellett január 11-én nyílik meg a Vajdahunyad várában a 15 ország közreműködésével megvalósuló Csodálatos cirkuszvilág című történeti kiállítás. Először lesznek együtt láthatók a magyar artistaművészek és cirkuszi dinasztiák relikviái, a cirkuszi képző- és filmművészet jeles alkotásai, valamint a nemzetközi cirkuszi örökség legizgalmasabb külföldi gyűjteményei.

A fesztiválra kilátogatók láthatják a Red, a Green és a White Show-t is, majd a záró estén, január 15-én tartják a gálával egybekötött díjátadó ünnepséget. A produkciókat nemzetközi és magyar zsűri egyaránt pontozza, a nagydíjak között arany, ezüst és bronz fokozatot is odaítélnek, átadják az Európa-díjat és különdíjakat is kiosztanak. További részleteket itt olvashatnak a XV. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál programjáról.

A Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivált kétévente rendezik meg. Az első ilyen esemény 1996-ban volt, két évvel később már nemzetközi sztárvendégeket is meghívtak, 2002 óta pedig minden alkalommal magyar gálát is tartanak a fesztiválon.

(A nyitóképen: az örmény Vardanyan Brothers produkciója a XIV. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál díjátadó gálaműsorán a Fővárosi Nagycirkuszban 2022. január 17-én.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Czepek Gábor Kijevből: „várjuk a választ, pénteken is itt leszünk”

Véget értek a csütörtöki energetikai tárgyalások Kijevben; tizenhét ország volt kíváncsi a magyar álláspontra, arra, hogy mit gondolunk a Barátság kőolajvezetékről – közölte Czepek Gábor, a kőolajvezeték állapotát vizsgáló magyar küldöttség vezetője az ukrán fővárosból jelentkezve esti Facebook-videójában.
inforadio
ARÉNA
2026.03.13. péntek, 18:00
Pásztor Szabolcs
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója
Szétbombázza Irán az olajipart, lángokban áll a Hormuzi-szoros, ugrik az olajár - Percről percre tudósítunk az iráni háborúról csütörtökön

Szétbombázza Irán az olajipart, lángokban áll a Hormuzi-szoros, ugrik az olajár - Percről percre tudósítunk az iráni háborúról csütörtökön

Irán egy napon belül hat tankerhajót is megtámadott a Perzsa-öbölben, egy iraki kikötőben horgonyzó hajón súlyos sérültek, halottak is vannak. Az olajár a hírre meredeken ugrott, a Brent olaj ma reggel ismét 100 dollár / hordó fölé száguldott. Az iráni vezetés közben azzal fenyegetőzik, hogy amerikai techcégek közel-keleti irodáit fogja lőni. Az izraeli és amerikai légierő folyamatosan bombázza Irán területeit - annak ellenére, hogy Trump elnök bejelentette többször is a háború végét az elmúlt napokban, a helyzet folyamatosan eszkalálódik. Chris Wright amerikai energiaügyi miniszter közben bejelentette: még hetek kérdése lehet, mire Amerika tengerészeti kíséretet tud biztosítani a Hormuzi-szoros olajtankereinek. Délután Irán új vezére bejelentette: a Hormuzi-szoros lezárva marad, mint "nyomásgyakorlási eszköz." Cikkünk percről percre frissül az iráni háború csütörtöki eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×