Infostart.hu
eur:
379.56
usd:
319.96
bux:
0
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia
Kő Pál szobrászművész, a Nemzet Művésze, Kossuth díjas, a Magyar Művészeti Akadémia tagja megnyitja a Debreceni Művelődési Központ Belvárosi Galériájában Galánfi András fafaragó, a Népművészet Mestere, a Magyar Művészeti Akadémia tagja jubileumi kiállítását.  A Tápláló gyökér című kiállítás  mintegy 80 alkotása Galánfi András hajdúszoboszlói fafaragó művész több évtizedes munkásságát, legjelentősebb műveit mutatja be.  MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: MTVA/Bizományosi/Oláh Tibor

Elhunyt Kő Pál szobrászművész, a Nemzet Művésze

A Kossuth-díjas magyar szobrászművész, egyetemi tanár 80 évet élt. Halálhírét fia, Kő Boldizsár tudatta a Facebook-oldalán.

Kő Pál 1941. június 2-án született Perespusztán, 1963–1968 között végezte el a Magyar Képzőművészeti Főiskolát, ahol Somogyi József tanítványa volt.

1955-ben a jászszentandrási katolikus templomba stációképeket készített. 1963 óta kiállító művész. 1978-tól a Magyar Képzőművészeti Főiskola tanára, 1990 óta tanszékvezetője, 1990–1991 között docense, 1991-től egyetemi tanára, 1992–1995 között rektorhelyettese.

1986 óta a hevesi művésztelep vezetője. 1990–1995 között a Kossuth-díj valamint a Széchenyi-díj Bizottságának tagja volt. A Samu Géza Alapítvány kuratóriumának elnöke. 1993–1996 között a Magyarok Világszövetsége Képzőművészeti és Iparművészeti Társaságának elnöke. A Berzsenyi Dániel Társaság elnökségi tagja. 1995 óta a Magyar Művészeti Akadémia tagja. 1996 óta a Lyukasóra képzőművészeti rovatvezetője. 2001-ben Párizsban életmű-kiállítása nyílt.

Az 1970-es évek közepéig főleg színesen festett pop-art faszobrokat készített. Későbbi stílusa egyre inkább visszanyúlt a magyar fafaragás hagyományaihoz. Ő készítette Mohácson a történelmi emlékhely rendezési koncepcióját, továbbá többek között ő alkotta meg a Magyarok Nagyasszonya kápolna kődomborműveit a Vatikánban.

Művészetét, munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el. 1975-ben Munkácsy Mihály-díjat, 2001-ben Kossuth-íjat, 2006-ban, Prima Primissima díjat kapott, 2014 óta pedig a Nemzet Művésze. (Wikipédia)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Így változott meg az magyar–amerikai viszony egy év alatt

Így változott meg az magyar–amerikai viszony egy év alatt

180 fokos fordulatot vettek az amerikai-magyar kapcsolatok Donald Trump újbóli beiktatása után – erről beszélt az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elnöke. Törcsi Péter szerint ez a mostani a jó viszony is a tétje az áprilisi országgyűlési választásoknak.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×