A Magyarországon fészkelő bagolyfajok közül egyedül a gyöngybagoly van bajban és szorul emberi segítségre – mondta az InfoRádiónak Orbán Zoltán. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője hozzátette: szinte kizárólag épületekben, templomtornyokban fészkel. A szervezet elnöksége azonban úgy döntött, hogy mivel a faj már többször volt az év madara, így idén az uráli bagoly, a füleskuvik és az erdei fülesbagoly közül lehet választani.
Utóbbi kettő a lakott területen élők közül a leggyakoribb, legismertebb a fülesbagoly. A füleskuvik az egyetlen vonuló bagolyfajunk, mely kisebb, mint a kuvik.
Az uráli bagoly még nem organizálódott magyarországon, bár egyre nő a Magyarországon fészkelő párok száma. Mindhárom faj kisrágcsálókat, rovarokat fogyaszt. Mesterséges fészkekkel jól segíthető a költésük.
Az uráli bagoly esetében fontos a megfelelő fakezelés, hogy a költési időszakban ne vágják ki a fákat. Mivel a baglyok nem építenek fészket, így nélkülözhetetlen számukra a varjúfajok – a dolmányos varjú és a szarka – közelsége, melyek fészkei a legfontosabb természetes otthont jelenti számukra.
Az év madarára július 25. 12 óráig lehet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján.