eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Újabb hullámot vetett a botrány a Svéd Akadémián

A Svéd Akadémia lemondásra szólította fel az összeférhetetlenségi és szexuális zaklatási botrányban érintett tagját. Az elmúlt hónapok egyre kínosabb ügyei jócskán megtépázták a svéd akadémia hírnevét, ezért idén nem is adják ki az irodalmi Nobel-díjat.

Már tavasszal a Svéd Akadémia egyik tagjának korrupciós, és férjének zaklatási botrányaitól volt hangos a nemzetközi sajtó, így május elején arról határoztak, hogy idén nem adják át az irodalmi Nobel-díjat; a tervek szerint viszont jövőre két elismerésről döntenek majd.

A díjat odaítélő Svéd Akadémia most lemondásra szólította fel az összeférhetetlenségi és szexuális zaklatási botrányban érintette Katarina Frostensont. A svéd költőnő korábban nem jelentette be, hogy férjével együtt társtulajdonosa egy olyan vállalkozásnak, amely korábban az akadémia pénzzel támogatott. Ezenkívül férjét, Jean-Claude Arnault kulturális menedzsert 18 nő vádolta meg szexuális zaklatással és erőszakkal. Október elején egy svéd bíróság két év börtönbüntetést szabott ki Arnault-ra az egyik ügyben.

S ami korábban csak feltevés volt, azt a Svéd Akadémia belső vizsgálata igazolta: Arnault 1996-tól hét alkalommal, még a díjazottak bejelentése előtt kiszivárogtatta a Nobel-díjasok nevét.

Az akadémia szóvivője – az MTI tudósítása szerint a Reutersnek úgy fogalmazott: a tagok egyhangúlag úgy döntöttek, hogy felkérik Frostensont, önként mondjon le tagságáról. Ha ez nem történik meg, új független vizsgálatot indítanak vele szemben az akadémiai szabálysértések miatt". A szóvivő szerint ugyanis a korábban folytatott vizsgálat nem volt kielégítő. Az akadémia – a botrányok után - módosított szabályzata értelmében Frostenson a férje cselekedeteiért is felelősséggel tartozik, az élethosszig tartó testületi tagság megszüntetésével pedig lehetővé vált a tagok cseréje.

A testület azért is van szorult helyzetben, mert a Nobel-alapítvány igazgatója nemrég arról beszélt, hogy megvonhatják tőlük az irodalmi Nobel-díj odaítélésnek a jogát, ha nem tesznek hathatós intézkedéseket a megcsorbult hírnevük helyreállítására.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×