Infostart.hu
eur:
377.12
usd:
317.79
bux:
130173.01
2026. február 9. hétfő Abigél, Alex
Felszíni berendezések a Baltic Pipe földgázvezetékre kapcsolása miatt kibővített goleniów-i kompresszorállomáson, az északnyugat-lengyelországi város közelében 2022. szeptember 27-én, a Baltic Pipe átadásának napján. A beruházás a lengyel-dán energiabiztonsági együttműködés keretében jött létre, amellyel a norvégiai földgázt a dániai hálózaton kereszül Lengyelországba juttatják a Balti-tenger alatt. Az új vezeték éves kapacitása 10 milliárd köbméter.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Marcin Bielecki

Szlovákia a jövő héten megállapodásra szeretne jutni az Európai Bizottsággal az orosz gázszállításokról

Amióta Ukrajna 2024 végén leállította az orosz gáz tranzitját, Szlovákia a Török Áramlaton és Magyarországon keresztül importálja a földgázt.

A szlovák kormány azt szeretné, ha a jövő héten megállapodást köthetne az Európai Bizottsággal, aminek a révén elkerülheti az orosz energiaimport 2028-től érvényes uniós tilalmának negatív következményeit - jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök szombaton tartott sajtótájékoztatóján.

Szlovákia blokkolja az EU 18. szankciócsomagját, mivel nem ért egyet az Európai Bizottságnak azzal a javaslatával, amely 2028-tól az orosz gáz teljes importjának megszüntetését irányozná elő. Szlovákia szerint ez hiányt és áremelkedést okozna, illetve kártérítési igénnyel léphet fel az orosz gázszállító.

"Nyernünk kell valamit ebben a harcban, bár nem lesz 100 százalékos az eredmény" - mondta Robert Fico. "Politikai kötelezettségvállalásokat, garanciákat akarunk a partnerektől és a bizottságtól, hogy a gázimport leállításával kapcsolatos problémák súlya nem kizárólag Szlovákiára nehezedik majd" - mondta Robert Fico.

A szlovák kormányfő szerint egyelőre nem világos, hogy létrejön-e a megállapodás, mivel néhány kérdés még mindig rendezetlen.

Robert Fico elmondta, a megvitatás alatt álló egyik téma, hogy mennyit kelljen fizetni a nem orosz gáz alternatív útvonalakon történő tranzitjáért.

Közölte: pénteken Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel, szombaton pedig Friedrich Merz német kancellárral tárgyalt Szlovákia aggályairól.

Szlovákia gázszükségletének nagy részét a Gazpromtól szerzi be egy 2034-ig érvényes, évi mintegy 3,5 milliárd köbméter gázt biztosító hosszú távú megállapodás keretében.

Amióta Ukrajna 2024 végén leállította az orosz gáz tranzitját, Szlovákia a Török Áramlaton és Magyarországon keresztül importálja a földgázt.

Az Európai Bizottság javaslata, amely 2028-tól megszüntetné az orosz energiaimportot, csak többségi támogatást igényel az EU-országok részéről. Az Oroszország elleni szankciókhoz azonban minden tagállam szavazatára szükség van. Szlovákia a két kérdést összevonta, és mindaddig nem hajlandó támogatni a szankciós csomagot, amíg nem oszlanak el a gázimporttal kapcsolatos aggályai.

Az Európai Bizottság június 10-én javasolt újabb szankciókat Oroszországgal szemben az ukrajnai invázió miatt, amelyek most Oroszország energiabevételeit, bankjait és hadiiparát célozzák meg.

Címlapról ajánljuk
Vége lehet a szabad regisztrációnak a közösségi platformokon Európában

„Mint a kemény drog”
Vége lehet a szabad regisztrációnak a közösségi platformokon Európában

Az úttörő tavaly decemberben Ausztrália A világ országai közül elsőként ott lépett életbe a közösség média használatának tilalma a 16 év alattiak számára. Azóta a francia nemzetgyűlés is első olvasatban hasonló döntést hozott, és a fiatalok védelmében több más ország, köztük Spanyolország és Nagy-Britannia is ilyen lépést fontolgat.

Könnyedén áttelel a szőlőkabóca – Nem áll le a szőlőpusztulás, egy borvidék a legrosszabbra készül

Zalában több mint 200 ezer tőke szőlőt jelöltek ki kivágásra az aranyszínű sárgaság terjedése miatt. A Zalai Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke az InfoRádiónak azt mondta: a hideg tél sem állítja meg a fitoplazma terjedését.
inforadio
ARÉNA
2026.02.09. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×