A Paul Singer milliárdos által vezetett hedge fund (Elliott Investment Management) nemrég titoktartási megállapodást írt alá a bolgár állami gázhálózat-üzemeltetővel a Török Áramlat kapcsán - írja a The Wall Street Journal cikke nyomán a Portfolio.
A megállapodás részeként nemcsak a bolgár szakaszú Török Áramlat gázvezetékben, hanem egyéb kulcsfontosságú infrastruktúra-elemekben is részesedést szerezhet, például adatközpontokban, adatkábelekben és más eszközökben. A tárgyalások kezdeti fázisban vannak, és nincs garancia arra, hogy az üzlet véglegesítésre kerül - mondták források az amerikai lapnak.
Habár az egyezségben magánbefektetőként vesz részt, a Trump-kormányzat vélhetően hallgatólagosan támogatja a tranzakciót
- írják, tekintve, hogy az Egyesült Államok az utóbbi hónapokban kiemelten fókuszál az Oroszországgal kötendő gazdasági megállapodásokra a béketárgyalások előmozdítása érdekében.
Bulgária is arra számít, hogy egy amerikai befektető jelenléte javítja kapcsolatait a Trump-kormánnyal, és védelmet biztosít a jövőbeli szankciókkal szemben, amelyek az orosz energiát célozhatják. Ráadásul Bulgária évente mintegy 350 millió dolláros tranzitdíjat kap Oroszországtól a gázszállításért.
A potenciális bevétel és az amerikai védőernyő vonzó lehetőséget jelent a politikailag érzékeny ország számára, amely NATO- és EU-tagként egyensúlyoz a történelmi oroszbarátság és a nyugati irányultság között.
A befektetés fő tárgya a Török Áramlat bolgár szakasza, amely Törökországon keresztül látja el orosz gázzal többek között Magyarországot és Szlovákiát.
Ez az egyetlen megmaradt gázvezeték, amely közvetlenül juttat orosz földgázt Európába, miután a többi gázvezeték megsérült vagy leállt.
Martin Vladimirov, a szófiai Center for the Study of Democracy energiaügyi szakértője szerint ez az üzlet mintaként szolgálhat hasonló megállapodásokhoz Ukrajnában vagy Németországban.