Infostart.hu
eur:
354.35
usd:
300.68
bux:
134545.2
2026. május 10. vasárnap Ármin, Pálma
Friedrich Merz, az ellenzéki német Kereszténydemokrata Unió, a CDU elnöke és frakcióvezetője (b) és Christian Lindner, a Szabaddemokrata Párt, az FDP elnöke, volt pénzügyminiszter a törvényhozás berlini üléstermében, mielőtt a parlament bizalmi szavazást tart a kormányról 2024. december 16-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Hannibal Hanschke

Öt nappal a választások előtt még borulhat a papírforma Németországban

A vasárnapi németországi előre hozott választáson a konzervatív CDU/CSU győzelmét egybehangzóan mutatják az utolsó küzvélemény-kutatások, de még nem tudni, hogy a lehetséges koalíciós partnerek hogyan szerepelnek, és még az is kérdéses, hogy mely országos pártoknak nem jut hely a Bundestagban. A meglepetés nem kizárt.

Az Allensbach Intézet legfrissebb felmérése szerint a megkérdezettek 38 százaléka még nem döntötte el, hogy melyik pártra adja le voksát. Elemzők szerint ez az arány, ha nem is rendkívüli, de különösen magas, és közvetve jelzi, hogy a kampány utolsó napjaiban is nagy a tét.

A bizonytalanság a kisebb pártokat érintheti. Ami a nagyokat illeti, a Forsa Intézet szerint a CDU/CSU-val, valamint az AfD-vel az élen nincs miért aggódniuk. A konzervatívok stabil 30 százalékkal állnak az élen, a radikális jobboldali párt pedig a tartós 20 százalékból nem enged, mint ahogy a szociáldemokrata SPD sem a 16-ból, iletve a Zöldek Pártja a 13-ból.

Ezzel szemben meglepetést okozhatnak azok a kis pártok, amelyek számára a közelmúlt felmérései a parlamenti búcsút vetítették előre. Ezek közé tartozott a korábbi kormánypárt, a Christian Lindner volt pénzügyminiszter vezette liberális FDP, valamint az egykori kommunista utódpártból lett Baloldal Pártja, a Die Linke. Ez utóbbit a múlt év elején létrejött új radikális baloldali párt, az alapító nevét viselő Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) váltotta fel.

A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint azonban nem csak a bizonytalan szavazók száma magas, de azoké is, akik a vasárnapi szavazás előtt "lovat" váltottak. Erre utal, hogy jelentősen erősödik az egykori NDK-s múlttal rendelkező hagyományos baloldal, amely immár 7 százalékos támogatottsággal rendelkezik. Továbbá hosszú idő óta először a szabad demokrata FDP is túllépett a parlamenti bejutást jelentő 5 százalékos küszöbön. A "nagy vesztes" pedig a múlt évi keletnémet tartományi választásokon még jól szereplő BSW, amely az adatok szerint mindössze 4 százalékra számíthat.

A Bundestagba nemcsak úgy lehet bejutni, hogy egy párt eléri az 5 százalékos küszöböt, hanem úgy is, hogy megnyer három választókörzetet. Bár a mandátumokat a Bundestagban a pártok összesített országos listás aránya alapján osztják ki, három választókörzeti első hellyel úgy is be lehet kerülni, hogy a párt nem éri el az 5 százalékos küszöböt. Ekkor azonban nemcsak a három képviselő jut be, aki direkt választáson mandátumot szerzett, hanem a párt az országos szavazatarányának megfelelő képviselőt küldhet a parlamentbe.

Címlapról ajánljuk
Így nézett ki az új parlamenti ciklus ünnepélyes nyitónapja
Fanfártól a táncig

Így nézett ki az új parlamenti ciklus ünnepélyes nyitónapja

Hatalmas tömeg előtt ért véget a Kossuth téren Magyar Péter első miniszterelnöki napja, a hivatalba lépő kormányfő kemény szavakkal kelt ki Sulyok Tamás államfői működése ellen, Forsthoffer Ágnes házelnökként az övétől eltérő fellépéssel kezdte meg házelnöki munkáját. Megalakultak a parlamenti frakciók is, a kormány viszont most még nem lépett hivatalba, így érdekes helyzet állt elő, aminek egy pikáns magánéleti szála is van.
inforadio
ARÉNA
2026.05.11. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója
Történelmi fordulat az energiapiacon: olyasmi történt, amire eddig csak a legsúlyosabb válságok idején volt példa

Történelmi fordulat az energiapiacon: olyasmi történt, amire eddig csak a legsúlyosabb válságok idején volt példa

Mostanában több nagy rendszerrel kapcsolatban felmerül, hogy új időszak kezdetének lehetünk tanúi, és ez az energiarendszerre vonatkozóan is jogosnak tűnik. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a világ belépett az elektromosság korába azáltal, hogy a globális áramfogyasztás jóval több mint kétszer olyan gyorsan nő, mint a teljes energiafelhasználás, az EMBER nevű agytröszt elemzői pedig úgy vélik, elérkezett a tiszta villamos energia korszaka. Az egyre inkább zöld forrásból előállított villamos energia szerepének növekedésében kulcsszerepet töltenek be az akkumulátoros energiatárolók, melyekkel a napenergia 0-24-ben elérhető forrássá válik, és amelyekkel - az újabb fosszilis energiapiaci sokk által katalizálva - lehetővé válik a napenergia-termelés újabb szintlépése

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×