Infostart.hu
eur:
385.12
usd:
331.8
bux:
0
2026. január 16. péntek Gusztáv
Ferenc pápa a Pápai Gregoriana Egyetem oktatóival találkozik Rómában 2024. november 5-én.
Nyitókép: MTI/AP/Alessandra Tarantino

Ferenc pápa "készül", sokakat megrémít ezzel

Személyi döntéseket hozott, olyanokat is, amelyek egy esetleg közelgő pápaválasztási folyamatra is hatással lehetnek. Egészségi állapota romlik.

Ferenc pápa péntek óta a Vatikánhoz közeli Gemelli klinikán van, friss hivatalos közlések szerint kétoldali tüdőgyulladása kezelésére és a romló folyamatok megállítására gyógyszeres kezelésben részesül - erről részleteket a Magyar Kurír egyházi szakportálon lehet olvasni -, ugyanakkor a Szentszék azt is közölte, összetett klinikai állapota ellenére jó hangulatban van, hétfőn a pihenés mellett imádkozott, olvasott és üzenetet küldött azoknak, akik érte imádkoznak.

Időközben megindult a spekuláció Rómában "a jövővel" kapcsolatban, főként azért, mert az utóbbi egy-két évben sűrűsödnek a 89. életévében járó, a római katolikus egyházat 12 éve vezető Ferenc pápa kórházi kezelései, tartózkodásai, fiatal kora óta csonka tüdővel él, és a térdével is folyamatos problémák vannak évtizedek óta. A Politico például római forrásokra hivatkozva azt írja, az egyházfő ezekben a hetekben, hónapokban olyan intézkedéseket hozott, amelyekkel "védi az örökségét",

fontos kinevezésekről döntött a kulcspozíciókat illetően,

és akár azzal is számolhat, hogy már nem hagyja el élve a kórházat, "nagy fájdalmai vannak". Eleinte az informátorok szerint nem akart kórházba menni és a programjait sem lemondani, ám úgy alakult, hogy először csütörtökig, majd egész hétre mindent lemondtak, amihez a személyes jelenlétére van szükség.

A dpa hírügynökség helyszíni tudósítása szerint a tévéstábokon és fotóriportereken kívül aggódó hívek is összegyűltek a kórház előtt, hogy a pápa egészségéért imádkozzanak.

Ami a személyi döntések részleteit illeti, meghosszabbította az olasz Giovanni Battista Re bíborosi kollégiumi dékáni kinevezését, ő felügyelheti egy esetleges jövőbeni pápaválasztási folyamat egy részét. Ugyanakkor életkora miatt magán a konklávén már nem vesz részt. Raffaella Petrini nővért Ferenc pápa Vatikán - első női - kormányzójává nevezte ki, az ő megbízatása két hét múlva kezdődik.

Címlapról ajánljuk

Csizmazia Gábor a furkósbotról és a Trump-paradoxonról: „Donald Trump kétszer lépte át a saját vörös vonalát”

Donald Trump amerikai elnök leginkább Ukrajna és a vámpolitika esetében lépte át a saját maga által felvázolt vörös vonalakat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmazia Gábor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa szerint Donald Trump külpolitikai lépései inkább elbizonytalanították a szavazóit, semmint újakat hoztak volna mellé.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Miért csökkent az ESG-befektetések vonzereje? Jó célok, gyenge hozamok

Miért csökkent az ESG-befektetések vonzereje? Jó célok, gyenge hozamok

Január 7-én a Fehér Ház bejelentette, hogy az Egyesült Államok 66 nemzetközi szervezetből lép ki – és a hivatalos lista alapján legalább 18 közvetlenül klíma-, energia- vagy környezetpolitikai fókuszú (többek között IPCC, UNFCCC, IRENA, International Solar Alliance, UN-REDD, UN Water, UN Oceans). Ez a piac számára tipikusan „negatív narratívasokk”: nem azért, mert egyik napról a másikra eltűnne a fenntarthatóság relevanciája, hanem mert hirtelen megnő a szabályozási és átmeneti bizonytalanság, ami rövid távon átárazást és pozicionáltság-kiigazítást indíthat el. A tapasztalat – és a saját eredményeink logikája – szerint az ilyen, klímával kapcsolatos fókusz- és hangulatváltások idején könnyebben fordul át az ESG-sztori „kockázat/átmeneti költség” történetté, ami az ESG-részvények relatív teljesítményében is gyorsan nyomot hagyhat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×