eur:
397.67
usd:
363.31
bux:
89701.64
2025. március 18. kedd Ede, Sándor
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) székháza Hágában.
Nyitókép: Wikipédia

A világ országainak nagy többsége töretlenül támogatja a Nemzetközi Büntetőbíróságot

Csaknem nyolcvan ország biztosította töretlen támogatásáról a Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) egy nappal azután, hogy Donald Trump amerikai elnök gazdasági és utazási szankciókat rendelt el a bíróság dolgozói ellen.

"Megerősítjük az ICC melletti töretlen támogatásunkat annak függetlensége, pártatlansága és integritása érdekében" - áll közös közleményükben. A bíróság a nemzetközi igazságszolgáltatási rendszer egyik fő tartóoszlopa, biztosítja, hogy felelősségre lehessen vonni a legsúlyosabb nemzetközi bűncselekmények elkövetőit, és igazságot szolgáltassanak az áldozatoknak" - tették hozzá.

A 79 aláíró ország a világ minden táját képviseli, de csak mintegy kétharmada az összesen 125 tagállamnak. Az aláírók között van Franciaország, Németország és Nagy-Britannia. Hollandia, amelynek fővárosában, Hágában van a bíróság székhelye, sajnálkozását fejezte ki a szankciók miatt, és közölte, hogy a jövőben is támogatja az ICC munkáját.

"Még nem ismerjük a hatásokat, de nagyon megnehezíthetik, sőt egyes területeken ellehetetleníthetik a bíróság munkáját" - mondta újságíróknak Dick Schoof miniszterelnök.

"Minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk, hogy a bíróság elláthassa a feladatait" - szögezte le, hozzátéve, hogy még nem tárgyalt a szankciókról Trumppal. Olaf Scholz német kancellár és más európai uniós vezetők szerint az amerikai elnök "tévesen jár el", ha szankciókkal sújtja az ICC-t. "Egy olyan intézményt veszélyeztetnek, amelynek feladata megakadályozni, hogy a világ diktátorai embereket üldözzenek indok nélkül, és háborúkat indítsanak el" - tette hozzá.

Franciaország annak érdekében fog mozgósítani támogató partnereivel együtt, hogy az ICC függetlenül és pártatlanul folytathassa küldetését - közölte pénteken a francia külügyminisztérium szóvivője. Nagy-Britannia támogatja az ICC függetlenségét - közölte pénteken Keir Starmer miniszterelnök szóvivője. Hozzátette: London nem tervez szankciókat bevezetni a bíróság munkatársai ellen.

Natasa Pirc Musar szlovén államfő így reagált: Aggasztó, hogy az Egyesült Államok aláássa annak a nemzetközi büntetőjognak az alapjait, amelynek kiépítéséhez maga is hozzájárult. "A szankciók mértéke és indoklása nem más, mint a történelem teljes tagadása és a modern nemzetközi kapcsolatok alapjául szolgáló jog figyelmen kívül hagyása " - jelentette ki az elnök.

Kifejtette: a nemzetközi büntetőjog az Egyesült Államok támogatásával kezdett fejlődni 1946-ban, a nürnbergi tárgyalásokon, ahol a második világháború idején emberiesség elleni bűncselekmények elkövetésével vádolt gyanúsítottakat állítottak bíróság elé.

"Az emberiesség elleni bűncselekmények olyan bűncselekmények, amelyek nem évülnek el, és amelyek alól senki sem mentesülhet" - húzta alá Pirc Musar.

Előző elnöksége idején, 2020-ban a Trump-kormány szankciókkal sújtotta a testület akkori ügyészét, Fatou Bensoudát és egyik fő munkatársát, amiért az ICC vizsgálatot indított amerikai katonák által Afganisztánban gyaníthatóan elkövetett bűncselekmények miatt. Oroszország - miután az ICC 2023-ban letartóztatási parancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen gyermekek százainak Ukrajnából történő törvényellenes deportálása címén - megtiltotta a belépést az országba Karim Khan főügyésznek, ellene és az ICC két bírája ellen elfogatóparancsot adott ki.

Az Egyesült Államok, Kína, Oroszország és Izrael nem tagja az ICC-nek. Az ICC-t 2002-ben hozták létre háborús, emberiesség elleni bűncselekmények, népirtás és agressziós bűncselekmények üldözésére, ha a tagállamok nem hajlandók vagy nem képesek erre.

Címlapról ajánljuk
Bő másfél órás telefonbeszélgetésen van túl Donald Trump és Vlagyimir Putyin
"Félfegyverszünet"

Bő másfél órás telefonbeszélgetésen van túl Donald Trump és Vlagyimir Putyin

A Kreml közlése szerint "folytatódnak az egyeztetések". Washington szerint a tárgyalás "jól halad”. Értesülések szerint Vlagyimir Putyin belemehetett abba, hogy 30 napon át nem támadja az ukrán kritikus energiainfrastruktúrát.

Nagy lépés a német nagykoalíció felé - A "régi" Bundestag bizalmat adott a leendő Merz-kormánynak

Rendkívüli útravalót kapott Németország leendő kancellárja a Bundestagtól, amely utolsó ülését tartotta A német parlament törvényhozásért felelős alsóháza a szükséges kétharmados többséggel jóváhagyta a várhatóan április végén hivatalba lépő nagykoalíciós kormány stabilitási programját, amely ugyanakkor hosszú távra súlyos eladósodást jelent.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.19. szerda, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Nem csökken az eladói nyomás Amerikában

Nem csökken az eladói nyomás Amerikában

Az európai tőzsdéken jó volt ma a hangulat, ami elsősorban annak tudható be, hogy a német Bundestag megszavazta az adósságfék-szabályozás reformját. Ez a történelmi lépés azért fontos, mert megnyitja a lehetőséget, hogy Németország egy 1000 milliárd eurós, tíz éven át tartó kötvénykibocsátási pályára lépjen, ezt követően a tervek szerint évente 80-100 milliárd euróval költ majd a költségvetési bevételek felett a német kormány, aminek célja a gazdaság élénkítése, valamint a védelmi beruházások finanszírozása lesz. Eközben Amerikában esnek a vezető részvényindexek a technológiai túlsúlyú Nasdaq vezetésével. A befektetők most elsősorban a Trump-Putyin tárgyalás részleteire, illetve a Federal Reserve holnapi kamatdöntésére figyelnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×