A szociáldemokrata Nancy Faeser feladatul kapta, hogy az illegális menekültek visszafogadásáról tárgyaljon azokkal az országokkal is, amelyekkel Németország az elmúlt években nem folytatott semmifajta párbeszédet. Így mindenekelőtt Afganisztánnal, ahonnan a legtöbb migráns érkezik az országba. A német kormány 2021-ben a tálib rezsim hatalomra jutását követően szüntetett meg minden kontaktust a közép-keleti országgal. Szíria Afganisztánhoz hasonlóan feketelistán van.
A megoldást illetően több opció merült fel, a többi között a brit vagy az olasz mintát is követhetik. Ezek lényege, hogy az illegális menekülteket vagy egy távoli országba – a britek esetében Ruandába – telepítsék, vagy pedig a Meloni-modellt követve sorsukról még a belépés előtt egy harmadik országban döntsenek.
Értesülések szerint a német belügyminiszter intézkedéscsomagot dolgozott ki a szigorításról, minderről azonnali konzultációt kezd a kormány. Első lépésként Faesernek azt az indítványát vitatja meg, hogy a közösségimédia-platformokon történő uszítás is kitoloncoláshoz vezessen.
A miniszter – mint arról a ZDF közszolgálati televízió beszámolt – a kiutasítási törvény haladéktalan módosítását kívánja kezdeményezni. A tervezet szerint kitoloncolással járhat az is, hogy a Németországban tartózkodó, német útlevéllel nem rendelkező külföldi ezeken a platformokon terrorcselekményeket támogat, sőt "ünnepel".
Mindezt Nancy Faeser miniszter is megerősítette a Funke médiacsoportnak adott nyilatkozatában.
"A szellemileg kőkorszakban élő iszlamista agitátoroknak nincs helyük Németországban"
– hangoztatta többek között a miniszter.
A ZDF emlékeztetett arra, hogy különösen a Hamász palesztin terrorszervezet tavaly október 7-i Izrael elleni támadása nyomán, legutóbb pedig a mannheimi terrorcselekményt követően az interneten ugrásszerűen megszaporodtak a gyűlöletre uszító üzenetek.
A miniszter kezdeményezését teljes mértékben támogatja Olaf Scholz kancellár. Eszerint a terrorcselekményeket helyeslő, illetve arra uszító üzenetek "azonnali" kitoloncolással járhatnának. Mégpedig olyan gyorsasággal, hogy nem kellene megvárni a jogerős büntetőjogi ítélteket sem.
A szövetségi bűnügyi rendőrség a ZDF szerint a Hamász tavaly októberi terrortámadása óta több mint 10 700, gyűlöletre uszító bejegyzést törölt.
"Célunk az, hogy megfékezzük az ilyen jellegű gyűlölethullámokat" – fogalmazott a belügyminiszter. Faeser szerint az internet "brutalizálódása" az erőszak légkörét teremti meg, ami újabb terrorcselekmények elkövetésére késztetheti a szélsőségeseket.