eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Német katona páncélozott katonai járművek előtt a Griffin Storm 2023 fedőnevű litván-német NATO-hadgyakorlaton a Vilniustól mintegy 60 kilométerre, északra fekvő Pabrade gyakorlóterén 2023. június 26-án. A manőverek kezdetén jelen lévő német védelmi miniszter bejelentette: Németország négyezer katonát küld Litvániába állandó jelleggel a NATO keleti szárnya megerősítésének érdekében.
Nyitókép: MTI/EPA/Valda Kalnina

Ma olyat tesz a NATO, amit még soha

Mind a harmincegy tagállam – sőt hivatalos megfogalmazás szerint támogató tagként Svédország – összesen kilencvenezer katonájának részvételével február 11-én kezdődik a NATO évtizedek óta legnagyobb hadgyakorlata. A május végéig tartó rendkívüli manőver kimondatlanul is üzenet Vlagyimir Putyinnak, illetve Oroszországnak, célja pedig az elrettentés.

A Steadfast Defender 2024 elnevezésű hadgyakorlatot a múlt hónapban bejelentő Christopher Cavoli tábornok, a szervezet európai erőinek főparancsnoka szerint a szövetség bizonyítani kívánja, hogy az Észak-Amerikából érkező erők transzatlanti mozgása révén képes megerősíteni az euroatlanti térséget. "A művelet egyértelműen demonstrálni fogja egységünket, erőnket és eltökéltségünket értékeink és a szabályokon alapuló nemzetközi rend védelmében" – hangoztatta akkor a tábornok.

Az előzetesen ismertetett adatok szerint a gyakorlaton több mint 50 haditengerészeti hajó vesz részt, repülőgép-hordozóktól a rombolókig, emellett több mint 80 repülőgép, köztük vadászgépek, helikopterek és drónok is. A szárazföldi erők legalább 1100 harcjárművel lesznek felszerelve, amelyek között 133 harckocsi és 533 gyalogsági harcjármű lesz.

Cavoli szerint ezek a gyakorlatok a NATO regionális védelmi stratégiáinak a végrehajtását hivatottak gyakorolni, amelyeket

egy hipotetikus orosz támadásra adott válaszmechanizmusként dolgoztak ki. A forgatókönyv szerint a hadgyakorlat február 11-én kezdődik a belgiumi Monsban, és május végéig tart.

Német katonai szakértők szerint Vlagyimir Putyin Ukrajna elleni háborúja az európai biztonság koncepcióját is teljes mértékben "felforgatta". A NATO – mint fogalmaztak – felébredt "több évtizedes szendergéséből" annak nyomán, hogy Oroszország ismét veszélyforrássá vált. Mindennek alapján hangsúlyozták azt, hogy a Steadfast Defender hadgyakorlat elsősorban figyelmeztetés Putyinnak,

Egyben demonstrálni kívánja, hogy az Észak-Amerikából érkező csapatmozgások révén képes megerősíteni az euroatlanti térséget, különös tekintettel az Oroszországgal határos országokra és a NATO keleti szárnyára.

Biztonsági körökből származó információk szerint a hadgyakorlat keretében ténylegesen egy, különböző NATO-tagállamok elleni esetleges orosz támadás forgatókönyve zajlik. Ebből következően a NATO alapító szerződésének 5. cikke szerint az egész szövetséget érintő ügyről van szó. A cikk kimondja, hogy bármelyik tagállam ellen intézett fegyveres támadást az egész szövetség ellen indított támadásként értelmezik, és támogatják a megtámadott felet. A szövetség – mint fogalmaztak – ebből kiindulva tesztelni kívánja saját reagálási képességét.

Ezért a hadgyakorlat keretében olyan különböző kritikus pontokat választottak ki, ahol az orosz támadás legvalószínűbben történhet.

Ebből kiindulva nagy hangsúly helyeződik a szárazföldi csapatok szállítására, értesülések szerint először Norvégiába, majd Romániába és a Baltikumba.

A gyorsaság itt különösen fontos tényező.

A Bundeswehr információi szerint május végéig több mint 12 ezer német katona kerül bevetésre. Németország a nemzeti és nemzetközi erők, a páncélosok és egyéb katonai felszerelések egyik fő felvonulási központjává válik. A hadgyakorlat méretéből fakadóan is egész Európában és különösen a német nyilvánosság számára "látható" lesz – fogalmazott a Bundeswehr közleménye. Utalt arra, hogy lakosságot folyamatosan tájékoztatják a közúti, a légi és a tengeri forgalmat érintő konkrét hatásokról

Címlapról ajánljuk
VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

Az elmúlt években a munkaerő-piaci aktivitást jelentős részben növelte a nyugdíjasok visszafoglalkoztatása, évente ugyanis körülbelül 15 ezer olyan friss nyugdíjas van, aki az ellátása mellett tovább dolgozik – mondta az InfoRádióban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnökhelyettese. A VOSZ támogatja azt, hogy minél többen – erejüktől függően – akár csak heti két napban dolgozzanak nyugdíj mellett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×