eur:
410.08
usd:
389.53
bux:
79319.98
2024. november 21. csütörtök Olivér
Appetizer drinks and shots waiting on a serving board in a bar waiting for first guests at a pary. Party atmosphere and some drinks in the foreground
Nyitókép: Anze Furlan/psgtproductions/Getty Images

Hét évtized után ismét lehet majd alkoholt kapni Szaúd-Arábiában

A szaúdi vezetés közölte, hogy a fővárosban több mint 70 év után megnyílik az első olyan bolt, ahol lehet alkoholt árusítani - szigorú feltételek mellett.

Az üzletben kizárólag a nem muszlim vallású diplomáciai személyzet kiválasztott tagjai vásárolhatnak majd, akik egyébként eddig is fogyasztottak alkoholt az országban, csak eddig lezárt papírtasakokban, vagyis az úgynevezett „diplomatatasakokban” hozhatták csak be italukat az országba - írta a BBC híre alapján az Index. Hozzáteszik, arról egyelőre nincs szó, hogy a vendégkört kiterjesztenék az országban tartózkodó többi külföldire is.

A szaúdi tisztviselők azt remélik, a bolt megnyitása segít majd az illegális alkoholkereskedelem elleni küzdelemben.

Mint írják, az AFP és a Reuters hírügynökségek úgy értelmezik az erről szóló hivatalos dokumentumot, hogy az új üzlet Rijád diplomáciai negyedében lesz, a városközponttól nyugatra. Egy belső forrás szerint az üzlet már néhány héten belül megnyithat.

Leszögezik, hogy az alkoholfogyasztásra csak szigorú szabályok mellett lesz lehetőség:

  • a hivatalos követeknek előzetesen regisztrálniuk kell, és kikérni a kormánytól a vonatkozó engedélyt;
  • 21 év alattiak nem léphetnek be a boltba;
  • a "megfelelő öltözet" is előírás lesz a belépéshez;
  • minden jogosult csak saját magának vásárolhat alkoholos italt, mást nem hatalmazhat meg a feladatra;
  • valamint egy vendég egy hónapban legfeljebb 240 pontnyi alkoholt fogyaszthat - egy liter sör egy pontot, egy liter bor hármat, egy liter szeszes ital pedig hat pontot ér.

Az engedmény ellenére az alkoholfogyasztóknak továbbra is oda kell figyelnie arra, mit, hol és hogyan isznak, illetve hogyan viselkednek, ugyanis

a jelenleg hatályos szaúdi törvények szerint az alkohol birtoklása és fogyasztása pénzbírsággal, börtönnel, de akár még nyilvános korbácsolással is büntethető, a külföldieket ráadásul ki is toloncolhatják érte.

Az alkoholfogyasztást alapvetően tiltja az iszlám vallás, mivel aszerint zülleszti a társadalmat és tönkreteszi az ember egészségét. Szaúd-Arábiában a rendkívüli szigor azóta van érvényben, hogy 1951-ben Abdulaziz király egyik fia, Mishari bin Abdulaziz Al-Saud herceg részegen lelőtte Cyril Ousmant, a dzsiddai brit alkonzult, amiért az egy rendezvényen nem volt hajlandó még egy italt tölteni neki. A teljes körű tilalmat Abdulaziz király rendelte el egy évvel később, 1952-ben. Misharit gyilkosságért elítélték - fűzi hozzá a portál magyarázatként.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.

Orbán Viktor: meg kell barátkoznunk olyan fogalmakkal, mint a gazdasági semlegesség és a nemzeti önérdek

Sikerült növelni nemzetközi szinten az ország mozgásterét, és komoly előnyökkel járhat Magyarország számára az amerikai elnökválasztás eredménye - egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén csütörtökön Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×