Az üzletben kizárólag a nem muszlim vallású diplomáciai személyzet kiválasztott tagjai vásárolhatnak majd, akik egyébként eddig is fogyasztottak alkoholt az országban, csak eddig lezárt papírtasakokban, vagyis az úgynevezett „diplomatatasakokban” hozhatták csak be italukat az országba - írta a BBC híre alapján az Index. Hozzáteszik, arról egyelőre nincs szó, hogy a vendégkört kiterjesztenék az országban tartózkodó többi külföldire is.
A szaúdi tisztviselők azt remélik, a bolt megnyitása segít majd az illegális alkoholkereskedelem elleni küzdelemben.
Mint írják, az AFP és a Reuters hírügynökségek úgy értelmezik az erről szóló hivatalos dokumentumot, hogy az új üzlet Rijád diplomáciai negyedében lesz, a városközponttól nyugatra. Egy belső forrás szerint az üzlet már néhány héten belül megnyithat.
Leszögezik, hogy az alkoholfogyasztásra csak szigorú szabályok mellett lesz lehetőség:
- a hivatalos követeknek előzetesen regisztrálniuk kell, és kikérni a kormánytól a vonatkozó engedélyt;
- 21 év alattiak nem léphetnek be a boltba;
- a "megfelelő öltözet" is előírás lesz a belépéshez;
- minden jogosult csak saját magának vásárolhat alkoholos italt, mást nem hatalmazhat meg a feladatra;
- valamint egy vendég egy hónapban legfeljebb 240 pontnyi alkoholt fogyaszthat - egy liter sör egy pontot, egy liter bor hármat, egy liter szeszes ital pedig hat pontot ér.
Az engedmény ellenére az alkoholfogyasztóknak továbbra is oda kell figyelnie arra, mit, hol és hogyan isznak, illetve hogyan viselkednek, ugyanis
a jelenleg hatályos szaúdi törvények szerint az alkohol birtoklása és fogyasztása pénzbírsággal, börtönnel, de akár még nyilvános korbácsolással is büntethető, a külföldieket ráadásul ki is toloncolhatják érte.
Az alkoholfogyasztást alapvetően tiltja az iszlám vallás, mivel aszerint zülleszti a társadalmat és tönkreteszi az ember egészségét. Szaúd-Arábiában a rendkívüli szigor azóta van érvényben, hogy 1951-ben Abdulaziz király egyik fia, Mishari bin Abdulaziz Al-Saud herceg részegen lelőtte Cyril Ousmant, a dzsiddai brit alkonzult, amiért az egy rendezvényen nem volt hajlandó még egy italt tölteni neki. A teljes körű tilalmat Abdulaziz király rendelte el egy évvel később, 1952-ben. Misharit gyilkosságért elítélték - fűzi hozzá a portál magyarázatként.