eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A Sea-Eye német nem kormányzati szervezet által közreadott képen Európába igyekvő illegális bevándorlók egy csónakban, a Földközi-tengeren 2019. július 8-án. A szervezet közlése szerint 44 migránst vett fedélzetére a Sea-Eye migránsok szállítására specializálódott hajója, az Alan Kurdi. Arra számítanak, hogy az illegális bevándorlókat a máltai haditengerészet egyik hajója viszi majd a partra.
Nyitókép: MTI/EPA/Sea-Eye/Fabian Heinz

Migrációkutató: a nyomás nő, Olaszország után felkészül Görögország és Spanyolország

2016 óta nem érkezett annyi illegális bevándorló Európába, mint tavaly. A kibocsátó országokban a helyzet nem javul, ezért idén a migrációs nyomás fokozódására lehet számítani.

A Száhel-övezet romló biztonsági helyzete, valamint az Észak-Afrikát, a Közel-Keletet és Közép-Ázsiát sújtó gazdasági nehézségek miatt közel egymillióan adtak be menedékkérelmet az EU-ban.

Sayfo Omar, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója az InfoRádióban azt mondta, a Száhel-övezet instabillá vált, de ennél is sokkal nagyobb probléma a gazdasági helyzet, és az már nem csupán a fekete-afrikai régióra, hanem a Közel-Keletre és Észak-Afrikára, a legfőbb migránskibocsátó országokra is vonatkozik.

"A Covid-járvány, azt követően pedig az orosz–ukrán háború hatásait máig nem heverték ki az érintett országok. Észak-Afrikában és a Közel-Keleten hozzávetőleg 40 százalékos a fiatalok körében mért munkanélküliség, és ne felejtsük el, hogy itt nagyon fiatal társadalmakról van szó, hozzávetőleg 110 millió ember tartozik a 15–29 éves korosztályba" – részletezte.

Egy 2022-es felmérés szerint a fiatalok fele, ha tehetné, azonnal elindulna Európába munkát keresni, és azóta "csak romlott a gazdasági helyzet". Tavaly decemberben az uniós tagországok elfogadták a magyar kormány által következetesen ellenzett migrációs paktumot, az ehhez szükséges törvények jogerőre emelkedéséhez azonban még hosszú út vezet a szakértő szerint.

"Azt látjuk, hogy a közös európai fellépés meglehetősen bizonytalan,

a migráció által leginkább érintett országok – Németország, Olaszország, Hollandia – után Görögországra és Spanyolországra is egyre nagyobb nyomás nehezedik, ezek az országok igyekeznek mind nemzetállami hatáskörben lépni

az ügyben, vélhetően kevésbé bíznak abban, hogy a migrációs paktum működik" – mondta Sayfo Omar az InfoRádióban.

A kibocsátó országokban a helyzet nem javul, ezért idén is a migrációs nyomás fokozódására lehet szerinte számítani.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×