eur:
410.53
usd:
390.59
bux:
79222.3
2024. november 21. csütörtök Olivér
Wavy and slanted Iranian flag in the front plane, with masses of Iranian people behind who celebrate an anniversary of the 1979 Islamic Revolution and Iranian independence day, in a march along Azadi avenue toward Azadi square every 22nd of Bahman or 10-11th of February.
Nyitókép: Germán Vogel/Getty Images

Kivégeztek egy nőt iránban, mert megölte bántalmazó férjét

Az iszlám büntető törvénykönyv nincs tekintettel a gyilkosság körülményeire, mindenképpen a legsúlyosabb ítéletet hozza - az elítélt élete a sértett családján múlik.

"Ma reggel végrehajtották a halálos ítéletet Samira Sabizan gyermekmenyasszony ellen, akit férje szándékos meggyilkolása miatt ítéltek el" - írja az IranWire az Iráni Emberi Jogok (IHR) nevű csoőort bejelentése alapján.

Az IHR az eset körülményeivel kapcsolatban azt írja, Samira Sabizan éveken át szenvedett a nemi elnyomás, a gyermekházasság és a családon belüli erőszak miatt. Mindössze 15 éves volt, amikor házasságra kényszerítették, férjét négy évvel később, 2013-ban ölte meg. Ügye végére most került pont. A gyilkosság idején nagyobbik gyermeke hétéves, kisebbik hathónapos volt - írja az esetről a 24.hu.

A gyerekek felügyeleti jogát az apa családja kapta meg. Az emberjogi szervezet forrásai szerint Sabizan sokáig nem volt hajlandó találkozni a gyerekeivel a börtönben, abban a reményben, hogy bocsánatot nyerhet egykori férje családjától.

Az iszlám büntető törvénykönyv szerint a gyilkossággal vádolt személyeket az indítéktól és a büncselekmény körülményeitől függetlenül minden esetbe halálra ítélik,

az áldozat családja viszont választhat, hogy elfogadja-e a halálbüntetést vagy a pénzügyi kártérítésre formál igényt. Sabzian esetében a gyermekei nagyszülei voltak a felperesek, ők pénz helyett a halálbüntetés végrehajtását kérték - írja a lap.

Az IHR felszólította a nemzetközi közösséget, hogy határozott választ adjon az Iránban tapasztalható tendenciákra: a szervezet adatai szerint világviszonylatban is itt végzik ki a legtöbb nő, tavaly legalább 16 nőt akasztottak fel, idén pedig még náluk is többet. Az iráni törvények értelmében a nők nem léphetnek ki a házasságból, nem válhatnak el, még akkor sem, ha gyerekként kényszerítették őket a frigybe. A válásra a családon belüli erőszak sem lehet ok.

Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×