A közép-afrikai ország kulcsfontosságú Európa szempontjából, hiszen a stabilitás egyik utolsó védőbástyájaként lehet rá tekinteni a Száhelben: az elmúlt időszakban számos fegyveres konfliktus és katonai hatalomátvétel zajlott le a nyugat- és közép-afrikai régióban, amelyek miatt több millió embernek kellett elhagynia otthonát. Az egészségügyi, orvosi, mezőgazdasági és vízügyi együttműködés többszázezer személy életminőségét javíthatja – ez egyrészt elejét veheti a tömeges elvándorlásnak, másrészt Magyarország Afrika-stratégiájának egyik zászlóshajó-kezdeményezése lehet.
A magyar katonai segítség indokoltságát jelzi, hogy a közép-afrikai ország történelmének egyik legkritikusabb humanitárius válságán megy keresztül - áll a Migrációkutató Intézet elemzésében.
A szudáni konfliktus kirobbanása miatt eddig 487 000 ember érkezett Csádba.
A humanitárius helyzetet súlyosbítja, hogy a szudáni harcokat megelőzőleg közel 580 000 nemzetközi védelemre jogosult és további 400 000 belső menekült tartózkodott az állam területén, így jelenleg több mint másfélmillió menekült ellátásáról kell gondoskodnia. A tömeges bevándorlás egyik legérzékletesebb példája Adré városa, amelynek lakosságszáma megnégyszereződött a szudáni érkezők miatt. Másik következmény, hogy több csádi városban az élelmiszerárak annyira megemelkedtek, hogy az újonnan érkezők többsége nem engedheti meg magának, hogy élelmiszert vásároljon.
A Száhel-övezet instabilitását és a konfliktusok regionalizálódását igazolják továbbá a Boko Haram dzsihádista szervezethez kötődő véres atrocitások; a nigériai, nigeri, kameruni halászok, farmerek és pásztorok közötti erőszakos összetűzések, valamint a Közép-afrikai Köztársaságot feldúló, 2013-ban kezdődött események. Csádban jelenleg 7,6 millióan szorulnak humanitárius segítségre. Az országban a szegénység és a kiszolgáltatottság mindenütt jelen van, a lakosság 42,3%-a él a nemzeti szegénységi küszöb alatt. Az infláció a 2022-es 5,8%-ról 13,2%-ra ugrott 2023-ban, az élelmiszer-infláció pedig várhatóan eléri a 13,9%-ot év végére.
Jól látható, hogy egy olyan komplex humanitárius válságspirálba sodródott Csád, amelyet önmaga, egyedül vélhetően nem tud megoldani. A magyar szerepvállalás enyhítheti a helyi szociális és katonai szektorra nehezedő terhet, másrészt a problémák lokális orvoslásának köszönhetően az elvándorlást is megelőzheti.