eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Epidemic infectious disease outbreak with person analyzing virus strain and worldwide situation. SARS-CoV-2 pathogen causing coronavirus covid-19 pandemic disrupting social and economic life
Nyitókép: NicoElNino/Getty Images

Az EP jobban bele akar szólni a nemzeti szintű vészhelyzeti szabályozásba

A jövőbeli kihívásokra való tekintettel az európai egészségügyi unió megerősítését és a nemzeti egészsgügyi ellátórendszerek felvértezését kérik az Európai Parlament képviselői.

Az elmúlt év folyamán az Európai Parlament koronavírus-járvánnyal foglalkozó különbizottsága (COVI) elemezte a válság hatásait, értékelte az uniós és a nemzeti intézkedések eredményességét, és a feltárt hiányosságok és problémák alapján konkrét ajánlásokat fogalmazott meg. Az ajánlásokat tartalmazó jelentésről a keddi vitát követően szerdán szavazott a parlament: a képviselők 385 szavazattal, 193 ellenszavazattal és 63 tartózkodás mellett elfogadták – olvasható az Európai Parlament hivatalos oldalán.

A különbizottság tagjai négy fő területen látnak egyértelmű teendőket:

  • az egészségügy,
  • a demokrácia és az alapjogok,
  • a társadalmi-gazdasági hatások, valamint
  • a világjárvány globális kezelése területén.

Ennek megfelelően mindenekelőtt azt javasolják, hogy az EU

  • törekedjen nagyobb stratégiai autonómiára a gyógyszeriparban,
  • tegye átláthatóbbá a közös közbeszerzéseket, és
  • biztosítson az EP-nek több hatáskört az uniós és nemzeti szintű vészhelyzeti szabályozás felügyeletére.
  • A képviselők egyúttal azt szeretnék, ha az EU a belső piac erősítése érdekében maximalizálná a helyreállítási források használatát, és
  • globális szinten nagyobb fokú összhangot teremtene a pandémiával kapcsolatos most készülő WHO-keretegyezménnyel.

Az ajánlások részletei itt érhetők el.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×