eur:
405.6
usd:
383.63
bux:
77882.51
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Luxury royal cupcakes, with purple velvet background, all cupcakes have a metal crown as a topper, including the royal crown, union jack flags decorate the cupcakes,
Nyitókép: TraceyAPhotos/Getty Images

Nagy-Britannia: újból fellángolt a vita a monarchia jövőjéről

III. Károly koronázása ismét felvetette a kérdést: szükség van-e még a királyságra?

Már ezrek gyűltek össze a Buckingham palotához vezető The Mall sugárút mindkét oldalán, hogy majd közvetlen közelről láthassák az új királyi párt.

A szertartást Justin Welby, Canterbury érseke vezeti majd. Az évszázados hagyományokat követve ő fogja királlyá koronázni III. Károlyt.

Közben London belvárosában, a Trafalgar téren monarchia ellenes tüntetők demonstráltak. A magukat Köztársaságiaknak nevező tiltakozók közül hat embert, köztünk a tüntetés szervezőjét, letartoztatta a rendőrség.

A YouGov legutóbbi közvélemény-kutatása szerint a britek 58%-a támogatja a monarchiát, 26%-uk pedig inkább választott államfőt szeretne. Mint arra a BBC is emlékeztet: az Egyesült Királyságban sok eltérő vélemény létezik arról, hogy szükségünk van-e még monarchiára.

A Guardian rovatvezetője, Polly Toynbee úgy gondolja, hogy a monarchiának el kellene tűnnie, hiszen az az öröklött gazdagság szimbóluma, ami egyre kevésbé elfogadható egy modern társadalomban.

Billy Bragg énekes viszont úgy gondolja, hogy meg kell őrizni a monarchiát, bár megszüntetné alkotmányos szerepét. A BBC által idézett nyilatkozatában reményét fejezi ki, hogy Nagyé-Britanniának egy napon lesz végre írott alkotmánya, a Buckingham-palotát pedig múzeummá alakítják át.

Jason Arday professzor ugyancsak megkérdőjelezte az emberek ragaszkodását a monarchiához. Szerinte, a mostani nehéz gazdasági helyzetben sokat segítene az embereknek, ha szétosztanák köztük a királyi család vagyonát.

Egy ismert publicista Charles Moore azonban nem ért egyet a királyi vagyon szétosztásáéval, bár elismeri, hogy annak azért lenne pozitív hatása. Viszont úgy érvel, hogy királyság megléte garanciát jelent Nagy-Britannia egységére.

Ezzel a véleménnyel ért egyet Juliet Samuel, a Times rovatvezetője is. A BBC által idézett újságíró úgy véli: a monarchia, ha lassan is, de változik.Szokásai, rituáléi pedig nagyban hozzájárulnak a brit szuverenitás és nemzeti öntudat erősítéséhez.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Szólt a 2025-ös "békeköltségvetés" megalapozásáról, amely már az ukrajnai háború lezárását feltételezi, elmondta, mely összetevő áll hozzá érzelmileg a legközelebb. Amerika nélkül az EU szerinte nem "folytathatja" tovább az ukrajnai háborút. Az unós versenyképesség ügyében szükséges fordulatra pedig "nincs idő".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Csúnyán indul a nap a tőzsdéken

Csúnyán indul a nap a tőzsdéken

Látványosan mérséklődött a Donald Trump megválasztását követő tőkepiaci turbulencia, a befektetők új impulzusokra vártak a tőzsdéken. Sokat azért nem kellett várni, ugyanis tegnap este megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után, a jegybankelnök kijelentette, hogy a Federal Reserve-nek nem kell sietnie a kamatcsökkentéssel, mindezt a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta. A korábban árazottnál mérsékeltebb ütemű kamatcsökkenést várva estek tegnap az amerikai tőzsdék, ma Ázsiában felemás volt a hangulat, Európában pedig kisebb esést láthatunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×