eur:
411.28
usd:
397.82
bux:
79614.11
2024. november 22. péntek Cecília
Az orosz védelmi minisztérium által 2023. április 20-án közreadott képen gyakorlatozásra száll fel egy orosz Tu-160-as stratégiai bombázó repülőgép egy meg nem nevezett oroszországi helyszínen.
Nyitókép: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium

Orosz felderítő repülőgépeket fogtak el a Balti-tenger felett

A német és a brit légierő vadászgépei három orosz felderítő repülőgépet tartóztattak fel a Balti-tenger felett nemzetközi légtérben. Mivel a balti államoknak nincs saját vadászgépük, a NATO biztosítja a légteret Észak-Kelet-Európában. A Bundeswehr közlése szerint a három közül kettő katonai gép volt, mégpedig Szu-27 és Il-20 típusúak. Az orosz gépek radar-válaszjeladó nélkül repültek, így nem is reagáltak az elfogó gépek hívásaira.

A mostani alig egy héten belül a második ilyen jellegű eset volt. A múlt hét elején egy orosz katonai gépet fogtak el Kalinyingrád körzetében, az Il-20-as szintén transzponder nélkül repült.

A Bundeswehr riadóosztaga azonnal elindult a mecklenburg-elő-pomerániai bázisról a gép elfogadására. Az orosz katonai gép repülési terv, illetve a légiforgalmi irányító központtal való érintkezés nélkül repült.

Német hírforrások a mostani eset kapcsán utaltak arra, hogy mivel Észtország, Lettország és Litvánia nem rendelkezik saját vadászgépekkel, a NATO 2004 óta biztosítja a balti légteret. Ennek keretében a szövetségesek rendszeres váltásban harci gépekkel, illetve a szükséges személyzettel látják el az Oroszországgal határos balti államok védelmét.

A rotációnak megfelelően április eleje óta – nyolc hónap után – a Bundeswehr a brit királyi légierőnek adta át a Balti-tenger feletti légtér felügyeletét. Az erről szóló megállapodás értelmében ugyanakkor április végéig a német légierő támogatást nyújt a briteknek.

Május elejétől azonban ez a feladat a brit szövetségesre hárul.

Jelenleg a német és a brit vadászgépek vegyes osztagokban járőröznek a balti légtérben. Mivel mindkét légierő a brit, német, olasz és spanyol összefogással létrehozott Eurofighterrel repül, egyszerűbb a közös műveletek összehangolása.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×