eur:
411.27
usd:
392.22
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Electronic motherboard rendering
Nyitókép: Getty Images/Weiquan Lin

Lényegében leállt az internet Szudánban

Több ország megkezdte a Szudánban dolgozó diplomáciai személyzet evakuálását.

Szinte teljesen leállt az internetszolgáltatás Szudánban a több mint egy hete tartó harcok miatt – jelentette be Twitteren a NetBlocks nevű internetfigyelő csoport.

A tájékoztatás szerint a harcok kitörése óta rendszeresek a fennakadások az internetszolgáltatásban, vasárnapra az adatforgalom két százalékra esett vissza, vélhetően az áramkimaradások miatt.

Mindeközben több ország, köztük Franciaország és Spanyolország kezdte meg a Szudánban dolgozó diplomáciai személyzet evakuálását, az Egyesült Államok pedig bejelentette, hogy kartúmi nagykövetsége munkatársait Etiópiába szállította, a diplomáciai képviselet munkáját határozatlan időre felfüggesztette.

A francia diplomaták konvoját a rivális felek szerint támadás érte, egy francia állampolgár megsebesült. A támadásért a szudáni hadsereg és a vele szemben Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) félkatonai milícia egymást okolta. A hadsereg szerint a milícia lövöldözése nyomán az evakuációt leállították.

A bejelentésre Párizs egyelőre nem reagált.

A francia külügyminisztérium vasárnap reggel jelentette be, hogy kimenekíti a harcok dúlta afrikai országból kartúmi nagykövetsége dolgozóit és a francia állampolgárokat.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt közölte,

a harcoknak már legalább 413 halálos áldozata és több mint 3500 sebesültje van,

valamint figyelmeztetett, hogy a kórházakban elfogynak a vérkészletek és az orvosi felszerelések.

A Szudáni Orvosok Bizottságának becslései szerint Kartúmban és a szomszédos régiókban a kórházak 70 százaléka állította le a műtéteket. Több kórház épülete megrongálódott a szemben álló felek légitámadásaiban.

Az afrikai országban múlt szombaton kezdődtek harcok a szudáni hadsereg és a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) nevű félkatonai milícia között.

A fegyveres erőket irányító Abdel Fattáh al-Burháni tábornok az al-Hadasz arab televíziós csatornával azt közölte, egyelőre senki nem tudja megmondani, "mikor és hogy ér véget ez a harc".

"Jelenleg is a parancsnokságon vagyok és csak koporsóban lehet innen elvinni" - szögezte le.

Címlapról ajánljuk
Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Megszületett a bérmegállapodás a versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumán, három évre szólóan. Kiderült, mennyivel emelkedik a következő három évben a minimálbér és 2025-ben a garantált bérminimum. Lesznek azonban olyan esetek, amikor újratárgyalásra lesz szükség.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×