eur:
400.38
usd:
382.33
bux:
86737.94
2025. február 25. kedd Géza
A Demokratikus Bulgária párt választási plakátjai Szófiában 2023. március 31-én. Az előrehozott választásokat április 2-án rendezik Bulgáriában.
Nyitókép: MTI/EPA/Vaszil Donev

Két forgatókönyv jöhet Bulgáriában, de egyik sem tűnik „tökéletesnek”

Az exit poll-adatok alapján Bulgáriában a Kiril Petkov korábbi kormányfő vezette centrista Folytatjuk a Változást és a Demokratikus Bulgária alkotta blokk nyerte meg a vasárnapi választásokat, ami az elmúlt két évben már az ötödik volt. Hogy feloldható lesz-e az évek óta tartó patthelyzet, arról Kalas Vivien kutatót, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet munkatársát kérdeztük.

Kalas Vivien szerint a jelenleg ismert adatok alapján nem lesz meg a kormányzó többség Bulgáriában, vagy legfeljebb nagyon nehézkesen. Annál is inkább, mert a legutóbbi – hajnali, választási bizottsághoz befutott – részeredmények szerint megfordult az állás, és már a Bojko Boriszov vezette Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) és a Demokratikus Erők Szövetsége (SzDSz) blokkja áll az élen, de továbbra is nagyon kicsi a két tömb közötti különbség, miközben a szavazatok csaknem 30 százaléka még nincs feldolgozva – tette hozzá a kutató, aki szerint szerda–csütörtök magasságában várható a hivatalos végeredmény kihirdetéssel.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet munkatársa elmondása alapján a választás egyik legfontosabb kérdése a korrupció elleni harc volt, miután Bulgáriát hagyományosan az Európai Unió egyik legkorruptabb állami közé szokták sorolni. Ennek megfelelően a Folytatjuk a Változást és a Demokratikus Bulgária választási szövetsége a korrupció elleni küzdelmet, illetve egy igazságügyi reformot tűzött a kampánya zászlajára. De hasonlóan fontos téma volt az orosz–ukrán háborúhoz való viszony: tudvalevő, a bolgár társadalom inkább oroszbarát, de semmiképp nem oroszellenes, miközben a két legnagyobb párt, a Boriszov vezette GERB, illetve a már említett választási koalíció Európa-párti politikát folytat, így akár a fegyverszállítást is támogatnák Ukrajnának.

Kalas Vivien elmondása szerint Bulgáriában immáron két éve belső politikai válságról beszélhetünk, aminek nyomán már el kellett halasztaniuk a jövő évre tervezett euróbevezetést, de új jegybankelnököt sem tudtak választani, valamint a schengeni övezethez való csatlakozásuk is meghiúsult Ausztria és Hollandia decemberi vétója miatt. Ezek elsősorban a jogállamisági vitákra, vagy épp a külső határ ellenőrzésének elégtelenségére vezethetők vissza. Emlékeztetett: sorozatosan előre hozott választásokat tartanak – a mostani összességében már az ötödik két év alatt –, ezért

nemzeti érdeke lenne Bulgáriának, hogy sikerüljön megállapodni egy stabil kormányban, ami kivezeti az országot ebből a patthelyzetből, válaszokat találva a kihívásokra.

A kutató szerint pillanatnyilag két fogatókönyv látszik lehetségesnek, amennyiben a pártok meg tudnak állapodni egymással. Egy két- vagy hárompárti koalícióra mindenképp szükség lehet a mostani eredmények alapján.

Az egyik lehetőség, hogy a Boriszov pártja és a Folytatjuk a Változást–Demokratikus Bulgária választási szövetség lép egymással koalícióra. Bár kölcsönösen úgy nyilatkoztak, hogy nyitottak erre, de csak abban az esetben, ha a pártelnökök nem lesznek a kormány tagjai, ami azért nehezen elképzelhető – jegyezte meg a szakértő.

Egy másik lehetséges forgatókönyv – kiváltképp, ha a GERB nyeri ismét a választást –, hogy Bojko Boriszov a Bolgár Szocialista Párttal és a főként és a török kisebbség által támogatott Mozgalom a Jogokért és Szabadságért párttal (DPSz) fog szövetségre lépni. Ennek esetében viszont konfliktust okozhat a jövőben az oroszokhoz, illetve a háborúhoz való viszony, tekintve, hogy a szocialisták inkább az oroszbarát irányvonalat képviselik, nem úgy, mint a másik két politikai erő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.25. kedd, 18:00
Deák András
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa
Komoly bajba kerülhet az ukrán hadsereg, Putyin alkut ajánlott Trumpnak - Híreink az orosz-ukrán konfliktusról kedden

Komoly bajba kerülhet az ukrán hadsereg, Putyin alkut ajánlott Trumpnak - Híreink az orosz-ukrán konfliktusról kedden

Egyre több európai ország nyitott arra, hogy katonákat küldjön Ukrajnába békefenntartó misszióra, a feladatra Franciaország és az Egyesült Királyság is jelentkezett. Donald Trump amerikai elnök arról beszélt: szerinte néhány héten belül vége lesz az ukrajnai háborúnak. Az éjjel orosz bombázók légi indítású cirkálórakétákkal támadták Ukrajnát. Vlagyimir Putyin orosz elnök együttműködést ajánlott Trumpnak az oroszországi nyersanyagok kitermelésével kapcsolatosan. Ha a Trump-adminisztráció nem küld több fegyvert Ukrajnának, az ukrán hadsereg csak nyárig tudja fenntartani a védekezés mostani dinamikáját. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború hétfői eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×